دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

تاثیر عصاره جلبک دریایی بر رشد و نمو گیاهان

  |  دارالفنون   |  تاثیر عصاره جلبک دریایی بر رشد و نمو گیاهان
تاثیر عصاره جلبک دریایی بر رشد و نمو گیاهان

تاثیر عصاره جلبک دریایی بر رشد و نمو گیاهان

پیش تر در نوشتاری در رابطه با جبلک دریایی به صورت مفصل صحبت شده است. در این مطلب به بیان نقش عصاره جلبک دریایی در روند رشدی گیاه خواهیم پرداخت.

1. افزایش تحمل گیاهان به استرس

محصولاتی که از عصاره جلبک دریایی به دست می آیند باعث افزایش تحمل گیاهان به استرس های ناشی از عوامل غیر زنده محیطی مانند خشکی، شوری و افزایش دما می شوند. اثرات ضد استرسی مواد ارگانیک که از جلبک دریایی مشتق می شوند با فعالیت سیتوکنین مرتبط می باشد. سیتوکنین رادیکال های آزاد القا کننده استرس را از طریق مهار مستقیم و جلوگیری از واکنش فرم های اکسیژن که در اثر مهار اکسیداسیون Xanthine تشکیل شده اند، کاهش می دهد.

2. افزایش کلروفیل و سبزینه گیاهان

مطالعات مختلف نشان داد که استفاده از عصاره جلبک دریایی به دست آمده از nodosum.A در گیاهان تحت تیمار باعث افزایش میزان کلروفیل برگ می شود که به دلیل وجود Aminobutyrate, betaine Glycine, Betaines در عصاره استخراج شده می باشد. همچنین محلول پاشی این ماده موجب تحریک فتوسنتز شده و منجر به تولید بهتر قند و نشاسته ها می شود.

3. القاء پاسخ های دفاعی در گیاهان

برخی از گزارشات در مورد خواص فعالیت بیولوژیکی جلبک دریایی نشان دهنده وجود خواص ضد قارچی آنتی اکسیدانی آن می باشد. این مطالعات وجود طیف گسترده ای از ترکیبات فعال بیولوژیک از قبیل استرول ها، فنل ها و اسید های چرب را تائید می نماید. fucans Sulfated و galactans Sulfated های موجود در عصاره جلبک قهوه ای باعث القاء پاسخ های دفاعی در گیاهان می شوند. Laminaran موجود در عصاره جلبک دریایی با تحریک پاسخ های دفاعی در گیاهان و القاء ژن های کد کننده Proteins-Pr (پروتئینهای مرتبط با پاتوژن) که دارای خاصیت ضد میکروبی می باشند مرتبط می باشد. Laminaran باعث تحریک تولید Glucanas ( 3,1-) D-B می شود که یکی از تنظیم کننده های مهم رشد و تقویت کننده سیستم دفاعی گیاهان می باشد. بررسی تاثیر عصاره جلبک دریایی و ترکیبات آن بر روی کل ژنوم گیاهان ممکن است به درک بهتری از مکانیسم پاسخ رشد القاء شده توسط جلبک دریائی و کاهش استرس کمک کند. بررسی های مختلف نشان می دهند که جداسازی و تشخیص ترکیبات ارگانیک فعال موجود در جلبک دریایی که باعث القاء خصوصیات و ویژگی های مفید در گیاهان می شوند مهم می باشد. جلبک های دریایی دارای مراحل متفاوتی در چرخه زندگی خود می باشند. این امر باعث می شود تا عصاره استخراج شده از آن ها از نظر غلظت مواد مغذی، ترکیبات شیمیایی و مولکول های بیولوژیکی دارای تنوع بالایی بوده و درنتیجه باعث ایجاد طیف وسیعی از انواع عملکردها در گیاهان می شود.

ارسال یک نظر