دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

همه چیز در رابطه با کود کامل

همه چیز در رابطه با کود کامل

  |  کود   |  همه چیز در رابطه با کود کامل

یکی از پرکاربردترین کودها برای کشاورزان انواع کود کامل می باشد. به همین منظور در این مقاله به بررسی سوال متداول در بین کشاورزان که کود کامل چیست و به چه کودهایی کامل گفته می شود خواهیم پرداخت.

کود کامل چیست

کود کامل یکی از زیر مجموعه های کودهای شیمیایی به شمار می رود. برای آشنایی با انواع مختلف کود که در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد می توانید مقاله ی کود چیست – انواع کود  و npk را مطالعه کنید. این کود با عنوان کود های NPK نیز شناخته می شود. این کودها دارای سه عنصر اصلی مورد نیاز گیاه یعنی عناصر پر مصرف نیتروژن (N)، پتاسیم(K) و فسفر(P) می باشند. از آن جهت این سه عنصر را پرمصرف می نامند که به مقدار بیش تری نسبت به سایر عناصر مورد نیاز گیاه می باشند. بخش عمده ی کود کامل را این سه عنصر تشکیل می دهند. مصرف این کودها به یک دوره ی خاص رشدی گیاه خلاصه نمی گردد، گیاه در تمامی مراحل رشدی خود به هر یک از این کودها نیاز پیدا می کند. کود کامل همچنین برای تمامی انواع گیاهی از گیاهان زراعی و درختان گرفته تا گل و گیاهان آپارتمانی و خانگی کاربرد دارد. کودهای دیگری با یک یا دو مورد از عناصر ذکر شده در بازار موجود می باشند که کودهای ناقص به شمار می رود اما کاربردهای خود را دارا می باشند. با توجه به شرایط محیطی و خاک و همچنین نیاز گیاه میزان کود مصرفی متغیر می باشد. اثرگذاری این نوع کودی بسته به درصدهای متفاوت هر یک از این عناصر که در کود کامل به کار برده شده است، متفاوت می باشد. به طور مثال موارد کاربری و اثر گذاری کود ۳۶-۱۲-۱۲ با ۲۰-۲۰-۲۰ متفاوت می باشد.

نقش جداگانه ی هر یک از عناصر کودهای پایه

هر یک از عناصر موجود در کود کامل نقش ویژه و اساسی در رشد گیاه ایفا می کند. کود کامل چیست به عنوان مثال نیتروژن موجب کمک به رشد برگ و رنگ گیری آن می گردد، همچنین به طور کلی سرعت رشد را افزایش می دهد. پتاسیم به طور کل رشد گیاه را تحت تاثیر قرار داده، کیفیت نهایی محصول را بهبود می بخشد و مقاومت گیاه را در برابر بیماری ها بالا می برد. فسفر نیز تامین کننده ی انرژی در رشد ریشه ها، میوه و دانه ها بوده و موجب گلدهی می گردد. همچنین باعث می گردد که گیاه از دیگر مواد مغذی به شکل موثری استفاده نماید. می توانید به طور اختصاصی نقش هر یک از این عناصر را در گیاهان در سری مقالات نقش پتاسیم در گیاه، نقش فسفر در گیاه و نقش نیتروژن (ازت) در گیاه مورد مطالعه قرار دهید.

ارسال یک نظر