دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

دستیابی به فرمولاسیون کارآمد جهت گسترش سیستم ریشه ای

  |  ترکیبات اصلاح کننده خاک   |  اسید هیومیک   |  دستیابی به فرمولاسیون کارآمد جهت گسترش سیستم ریشه ای
دستیابی به فرمولاسیون کارآمد جهت گسترش سیستم ریشه ای

مقدمه

در این مطلب سعی بر آن داریم که عوامل موثر بر گسترش سیستم ریشه ای گیاه را مطرح کنیم، پس این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا اطلاعات خوبی به دست بیارید.طبق تحقیقات خاک شناسان و متخصصان علم زراعت ، 500 سال زمان نیاز است تا نیم سانتی متر خاک حاصلخیز که توان جذب و نگهداری رطوبت لازم (FC) و مواد غذایی را در اطراف سیستم ریشه ای حفظ نماید و در ضمن حداکثر فعالیت و حضور موجودات خاکزی مفید را در اطراف ریشه برای حاصلخیزی خاک و تولید عملکردی بالا در پی داشته باشد. با توجه به کاهش ذخیره آبی سالم نیز شور شدن منابع آبی کشور که این امر خود گسترش و سرعت شوری خاک را نیز در پی خواهد داشت ، عدم اصل خاکورزی علمی و حادث شدن بافت خاکی متراکم ، یکی از محدودیت های کاهش تولید کمی و نیز کیفی را در امر تولیدات گیاهی در پی خواهد داشت .

 دستیابی به فرمولاسیون کارآمد جهت گسترش سیستم ریشه ای

گسترش سیستم ریشه ای

داشتن و به کارگیری بافت و ساختار سرشار از مواد مغذی به همراه ترکیباتی همانند هیومیک و عصاره جلبک دریایی با یک PH اسیدی رو به خنثی برای یک گسترش سیستم ریشه ای سالم و حجیم ، برای کشاورزی پولساز مسیر کشاورزی نوین برای یک تولید در سطح استاندارد بین المللی امری ضروری است. شرایط ایده آل مذکور با ایجاد یک فضا و لایه تنفسی فوق العاده در اطراف ریشه اولیه و نیز PH اسیدی رو به خنثی، باعث جذب حداکثری مواد غذایی ماکرومیکرو محلول در بستر خاک گشته و رشد بی نظیر ریشه و اندام هوایی را فراهم می نماید . از طرفی ترکیباتی همچون مس در کنار روی ( پیش ماده تولید اکسین ) در امر ریشه زایی موجب باززایی ، افزایش وزن خشک و انشعابات جانبی ریشه خواهد گشت . تاثیرات مکملی عناصری همانند مس و کلسیم در کنار یکدیگر به عنوان یک ترکیب فوق العاده قوی ضد بیماری قارچی و باکتریایی ریشه، تولید یک توده ریشه ای کاملا سالم را برای بذر و یا نهال بر عهده خواهد گرفت. یکی از خصوصیات بارز خاکی، داشتن یک پیوستگی عالی با ریشه های گیاه و نیز گسستگی و رهاشدگی آسان با آن می باشد . بدین معنی که فشردگی ذرات خاک به نحوی باشد که به راحتی و بدون صرف کمترین انرژی بتواند در خاک رشد نماید و به بیانی دیگر پیوستگی ذرات و مولکول های خاک به اندازه ای نیست که فضای تنفسی را برای ریشه محدود نماید و ماندابی و پیوستگی را ایجاد نماید. این خصوصیت خود یک سد بسیار عالی در برابر کنترل امراض قارچی ریشه می باشد و در حفظ سلامت ریشه بسیار حائز اهمیت است. باید توجه داشت که پخش شدن عناصر غذایی در یک بستر خاک به صورت کاملاْ یکسان و یکدست و نداشتن مواد زائد همچون بذور علف هرز در اطراف سیستم ریشه ای گیاه یک نکته بسیار عالی در حفظ انرژی گیاه در مراحل اولیه ریشه آن می باشد.

 دستیابی به فرمولاسیون کارآمد جهت گسترش سیستم ریشه ای

سخن آخر

حال با توجه به مباحث بیان شده، ایجاد چنین محیط کامل و ایده آل که قادر به فراهم آوردن بستری پر توان از لحاظ مواد غذایی پایه و ضروری و نیز سالم و عاری از هر گونه امراض خاکزی برای رشد اولیه گیاه است، حکایت همان ضرب المثل خشت اول چون نهاد معمار کج است که اگر این خشت صحیح نهاده شود تا همیشه کمترین آسیب رشدی برای ریشه، اندام هوایی و در نهایت عملکرد و حتی انبارمانی را در پی خواهد داشت. چنین نکاتی تولید کنندگان نشاء قارچ، گل های زینتی و تولید کنندگان نهال را به سمت بسترهای کشت با کیفیت یعنی پیت ماس متمایل کرده است تا کشاورزی پولساز را از آن خود نمایند.

 

ارسال یک نظر