دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

سیستم کشت آكواپونيک

  |  مقالات   |  کشت   |  سیستم کشت آكواپونيک
سیستم کشت آكواپونيک

آكواپونيک چیست؟

سیستم کشت آكواپونيک به تركيب پرورش حيوانات آبزی و محصولات كشاورزی در يک سيستم بسته و محيط محدود شده گفته می شود. اين شيوه بسیار شبيه به سيستم هيدروپونيک و ايروپونيک مي باشد اما با اين تفاوت كه همزمان به پرورش آبزيان هم پرداخته می شود، كه اين مورد مزيت اين سيستم به شمار مي رود. در آكواپونيک ماهی ها به رشد گياه كمک كرده و گياهان هم به رشد آبزيان. اما چگونه؟ فضولات آبزيان كه باعث آلودگی محيط زيستشان می شود از محيط آن ها خارج شده و به صورت كود در بخش كشاورزی مصرف می شود و آب همراه با فضولات پس از آنكه به مصرف گياهان رسيد در اين پروسه تصفيه شده و به سامانه محل زندگی آبزيان برگردانده می شود. همان طور كه گفته شد از جمله اهداف اصلی این سيستم آن است که مواد اضافی و دفعی یک سیستم به عنوان ماده غذایی برای سیستم دیگر استفاده شود. آب استخرهای پرورش ماهی از لحاظ تغذیه ای برای گیاهان بسیار غنی هست و باعث رشد بیشتر و بهتر گیاهان خواهد شد. از طرف دیگر تصفیه زیستی آب می تواند از حیث صرفه جویی اقتصادی و آسیب کمتر به محیط زیست بسیار کارآمد باشد. در سیستم آکواپونیک آب استخرهای پرورش ماهی از فیلترهای مکانیکی عبور کرده و به بستر هیدروپونیک وارد می شود. این بستر کشت به عنوان بیوفیلتر محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد خواهد کرد که عمل تصفیه را انجام می دهند و آب تصفیه شده در سیستم دوباره وارد استخر پرورش ماهی خواهد شد.

مزايا و معایب سیستم آکواپونیک

  • در آکواپونیک هزینه‌ها کاهش می یابد.
  • استفاده از روش آکواپونیک موجب صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود (تولید دو محصول از طریق یک منبع آب).
  • باعث ارتقاء طعم و کیفیت محصولات کشاورزی می‌شود.
  • آکواپونیک باعث می‌شود مواد مغذی آبزیان به صورت ارگانیک به گیاه منتقل شود.
  • این سیستم موجب بهبود کیفیت آب استخرهای پرورش ماهی می‌شود.
  • کاهش آلودگی محیط زیست را منجر می شود.
  • شیوه آکواپونیک باعث صرفه‌جویی در مصرف کودهای شیمیایی خواهد شد.

مزايا و معایب آکواپونیک 

چه گیاهانی را می ­توان در سیستم آکواپونیک پرورش داد

اکثر گیاهان در سیستم آکواپونیک به راحتی رشد می کنند، ولی گونه های گیاهی خاصی در این سیستم عملکرد فوق العاده ای خواهند داشت. سیستم آکواپونیک را می توانید برای رشد هر نوع گیاه، سبزیجات، میوه ­ها، گیاهان گلدار و میکروگرین­ ها استفاده شود.

جالب است بدانیم که تولید کنندگان برنج در فضای شالیزارهای خود در حین رشد، به نگهداری ماهی می پردازند که این امر علاوه بر تغذیه ی آبزیان، رشد بهتر گیاهان را در پی خواهد داشت. گاها در این سیستم در شالیزارها پرورش قورباغه را انجام میدهند تا به میزان درصد مواد شیمیایی مورد استفاده دست یابند و به سوی محصولی سالم سیستم کاشت را سوق دهند.

ارسال یک نظر