دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

نور مصنوعی برای رشد گیاهان – نور مصنوعی مخصوص پرورش گیاهان

  |  دارالفنون   |  نور مصنوعی برای رشد گیاهان – نور مصنوعی مخصوص پرورش گیاهان
نور مصنوعی برای رشد گیاهان - نور مصنوعی مخصوص پرورش گیاهان

نور مصنوعی برای رشد گیاهان - نور مصنوعی مخصوص پرورش گیاهان

مقدمه

تمامی ما از تاثیر نور (نور مصنوعی یا نور طبیعی) بر روی گیاهان آگاه هستیم. نور از جمله عناصر ضروری برای رشد و زندگی گیاهان است. گاهی شرایط نگهداری گیاهمان به صورتی است که دسترسی به نور طبیعی نداریم. خانه های خیلی از ما ممکن است فضاهایی داشته باشد که نورگیری کافی نداشته باشد. حتی امروزه با توجه به افزایش جمعیت و افزایش روز افزون نیاز به مواد غذایی، شاهد کشاورزی های شهری و زیر زمینی هستیم که امکان تامین نور طبیعی به اندازه کافی برای آن ها وجود ندارد. علاوه بر آن کشاورزان با توجه به نیاز گیاه طول روز گیاه را کم یا زیاد می کنند که در این مورد نور مصنوعی بسیار لازم و ضروری است. در نتیجه این نیاز نوری را با نور مصنوعی تامین خواهیم کرد. شرکت هنر طبیعت سگال را در این نوشتار دنبال کنید تا با نوع و چگونگی استفاده از نور مصنوعی برای رشد گیاهان آشنا بشید.

نور مصنوعی برای رشد گیاهان - نور مصنوعی مخصوص پرورش گیاهان

نور مصنوعی برای رشد گیاهان

چندین مدل لامپ رشد گیاه و چراغ رشد گیاه در بازار وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا نور مورد نیاز گیاهان خود را تامین کنید. با توجه به نوع گیاه باید انتخاب نور مصنوعی متفاوتی داشته باشیم. باید به نکاتی نظیر طول موج، رنگ و شدت نور لامپی که خریداری می کنیم توجه داشته باشیم. لامپ های ال ای دی از چندین لحاظ مناسب ترین نور برای گیاهان آپارتمانی می باشد.از جمله این دلایل می توان به مصرف انرژی پایین، سرعت رشد بسیار بالا، ایجاد طیف های مفید فتوسنتز در اندازه یک نانومتر، عدم تولید گرما، حداکثر توان نوری از انرژی، طول عمر بالا ال ای دی و عدم افت نوری اشاره کرد. می توان گفت نور مصنوعی مخصوص رشد گیاه، طول موج های مضر خورشید را ندارد و به انرژی پاک معروف است. این نور فقط طول موج مورد نیاز فتوسنتز را شبیه سازی می کند.

مراحل پرورش گیاه با نور مصنوعی

– یک لامپ رشد گیاه و یا چراغ رشد گیاه مناسب از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

– سعی کنید چراغی که خریداری می کنید تمام رنگ هایی که در نور طبیعی خورشید وجود دارد را داشته باشد. نور قرمز و آبی از جمله مهم ترین نورها به شمار می روند.

– نور رشد گیاه را با توجه به دستورالعمل لامپ و نیاز گیاه خاص خود تنظیم کنید. نور مصنوعی را در راستای گیاهان قرار دهید.

– اطمینان حاصل کنید شدت و قدرت نور به اندازه کافی باشد. گیاهان و سبزیجات زمانی که خارج از خانه کاشته می‌شوند در نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرند، بنابراین با استفاده از لامپ رشد گیاه یک محیط مشابه با خارج از خانه برای گیاهان فراهم کنید.
نور مصنوعی را هر روز 6 تا 10 ساعت خاموش کنید. گیاهان و سبزجات برای بلوغ و تولید به دوره ای بدون نور در شبانه روز نیاز دارند.

– لامپ هایی که نانومتر مخصوص رشد کیاه دارند، نوری شبیه نور خورشید را ایجاد می‌کنند. این چراغ ها همچنین برای شروع رشد نهال های جوان و قوی شدن آن ها بسیار مفید هستند.

– از لامپ های توان بالا برای افزایش انرژی و شدت نور استفاده کنید.

– هر هفته گیاهان و سبزیجات خود را زیر چراغ رشد بچرخانید که نور مصنوعی به تمام نقاط گیاه به طور یکسان برسد.

– چراغ های رشد را هر 4 تا 6 هفته یک بار بررسی کنید.

– گرد و غبار اطراف لامپ ها را تمیز کنید. لامپ های کثیف اجازه نمی‌دهند نور به خوبی به گیاه برسد.

– ال ای دی هایی که رنگ آن ها تیره می‌شود را با ال ای دی جدید جایگزین کنید زیرا دیگر قابل استفاده نیستند. این موضوع به این معناست که لامپ دیگر به اندازه کافی نور تولید نمی‌کند.

– سبزیجات و گیاهان خود را زمانی که آماده خوردن بودند برداشت کنید.

– گیاهان و نهال های جوان را زمانی که شرایط مناسب بود به خارج از خانه منتقل کنید. اگر گیاهانی که در زیر چراغ رشد قرار داده اید از بذر کاشته اید، تا زمانی که برگ تشکیل نداده اند آن ها را به خارج از خانه منتقل نکنید.

 

ارسال یک نظر