دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

کاکتوس – نکات نگهداری کاکتوس در آپارتمان

  |  دارالفنون   |  کاکتوس – نکات نگهداری کاکتوس در آپارتمان
کاکتوس - نکات نگهداری کاکتوس در آپارتمان

کاکتوس - نکات نگهداری کاکتوس در آپارتماننکات نگهداری کاکتوس در آپارتمان

گیاه کاکتوس طرفداران زیادی دارد. از طرفی زیبایی و از طرف دیگر راحتی نگه داری این گیاه،  آن را در بین طرفداران خانگی گل و گیاه محبوب ساخته است. انواع زیادی (بیش از صد مدل) از این گیاه در دنیا وجود دارد که گاهی ظاهر آن ها بسیار متفاوت از یکدیگر می باشد. همانطور که می دانیم این گیاه بومی مناطق گرم و خشک است و در برگ های گوشتی خود آب را تا مدت زمان زیادی زخیره می کند. در نتیجه این گیاه به مقدار زیادی آب نیاز ندارد و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه ی گیاه می گردد. از نظر نوری نیز این گیاه به نور آفتاب به مقدار زیاد نیاز دارد. از این رو زمان گلدهی اکثر کاکتوس ها در فصل تابستان است. البته تعداد زیادی از آن ها در مکان های سرپوشیده نیز رشد می کنند.

  * نور مناسب

سعی کنید کاکتوس ها را در فضای نیمه باز نگه داری کنید که هم به طور کامل از نور خورشید بهره ببرد و هم در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. همچنین زیر نور مستقیم خورشید آبیاری انجام ندهید.

  * آبیاری

در فصل رشد این گیاه نباید آبیاری کم صورت گیرد و گیاه در معرض خشکی طولانی مدت قرار بگیرد. کاکتوس هایی که در فضای باز نگهداری می شوند نیاز به آبیاری بیشتری دارند.

  * کوددهی

از کودهای پتاس بالا هر ماه یکبار در فصل تابستان استفاده گردد.

  * تعویض گلدان

گلدان کنونی گیاهتان را در صورت امکان شکانده و از خاک جدا کنید. خاک اضافی اطراف ریشه را تکانده و در انتهای گلدان جدید خاک سبک تازه بریزید. اکنون کاکتوس را در آن قرار داده و کمی خاک اطرافش بریزید. تا یک هفته پس از تعویض گلدان، به آن توجه ویژه داشته باشید. در این مدت آن را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید تا با شرایط جدید خود را عادت بدهد.

کاکتوس - نکات نگهداری کاکتوس در آپارتمان

نکات کلی در رابطه با کاکتوس

 – کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در فصول بهار و تابستان اتفاق می افتد و پاییز و زمستان که فصل استراحت این گیاه است و این گیاه به خواب زمستانی فرو می رود.

 – در زمستان به گیاهتان بیش از حد آب ندهید زیرا منجر به نرم شدن و از بین رفتن بافت های آن می گردد.

 – کاکتوس را بهتر است در فصل تابستان بخرید.

 – قلمه زدن را به فصلی غیر از زمستان موکول کنید.

 – سرمای بیش از حد در زمستان باعث یخ زدگی بافت های برگ این گیاه می گردد.

 – بهترین مکان نگهداری این گیاه در زمستان، پشت پنجره ی جنوبی است (دمای ده درجه مناسب است).

ارسال یک نظر