دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

ارقام مشهور برنج های کشت شده در ایران

  |  دارالفنون   |  ارقام مشهور برنج های کشت شده در ایران
ارقام مشهور برنج های کشت شده در ایران

ارقام مشهور برنج های کشت شده در ایران (رقم برنج)

تا کنون به این فکر کرده اید که چند مدل برنج داریم؟ تمام  رقم برنج موجود در کشور بیشتر از کدام انواع می باشد؟ در این مقاله ما را همراهی کنید تا با این مسئله آشنایی پیدا کنید.

ارقام مشهور برنج های کشت شده در ایران   1. رقم ایندیکا

بیشترین مساحت زمین هایی که برای کشت برنج از آن ها استفاده می شود از نوع ایندیکا می باشد. از لحاظ ظاهری این رقم برنج کشیده می باشد، چه در قسمت ساقه و چه در قسمت برگ ها و چه در فرم ظاهری دانه.این نوع برنج کیفیت بالایی دارد اما عملکرد در واحد سطح کمی دارد. این نوع برنج خود به سه دسته ی صدری، گرده و چمپا تقسیم بندی می گردد. دانه های این برنج بسیار شفاف می باشند.
   – صدری
این رقم برنج به نسبت دو نوع ذکر شده ی دیگر محصول کم تری می دهد اما کیفیت آن ها در پخت بسیار بالاست. طول این رقم بیش از 7 میلیمتر می باشد. زیرمجموعه ی این دسته ارقام برنج دم سیاه، فیروز، امیری، سالاری، اربابی، موسی طارم و میرزا عنبر هستند.
   – چمپا
این نوع دارای دانه هایی به طول 6 تا 7 میلی متر می باشند که از نوع صدری قطر بیشتری دارند. زیرمجموعه ی این رقم برنج شامل چمپای سفید، چمپای سیاه یا ریشک سیاه، بی‌نام و رسمی می گردد.
   – گرده
این مورد از دو نوع قبلی کوتاه تر و قطور تر است. این مورد در واحد سطح محصول بیشتری به نسبت ارقام چمپا و صدری دارد. ارقام زیر مجموعه ی آن گِرده‌ی میانه، گرده‌ی لاهیجان، گرده‌ی رسمی، گرده‌ی شیرازی و تایچونگ ۶۵ هستند.

   2. ژاپونیکا

این رقم در سطح دنیا بالاترین سطح زیر کشت را دارا می باشد و مدتی است که در ایران نیز مورد توجه کشاورزان واقع شده است. برخلاف رقم ایندیکا این رقم برنج دارای ساقه هایی کوتاه و ضخیم است. همچنین برگ های آن باریک می باشد. سطح برگ در این مورد وسیع تر و دانه ها کوتاه و ضخیم تر می باشند. این مورد شاخص برداشت بالاتری دارد و به طول روز برخلاف ایندیکا حساسیتی نشان نمی دهد. طول دوره ی رشد این گونه از ابتدا تا برداشت زیر 100 روز می باشد که امکان برداشت 3 نوبتی در سال را فراهم می سازد. در کل کیفیت رشد این گونه پایین تر است.
ارقام مشهور برنج های کشت شده در ایران

ارسال یک نظر