دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

پرورش گیاه و کرم خاکی در مریخ

  |  دارالفنون   |  پرورش گیاه و کرم خاکی در مریخ
پرورش گیاه و کرم خاکی در مریخ

پرورش گیاه و کرم خاکی در مریخ

پرورش گیاه و کرم خاکی در مریخ

از اولین روزی که انسان به خاک مریخ ورود پیدا کرد به فکر تسخیر و فراهم آوردن شرایطی برای زندگی در آن بود. اکنون با توجه به شرایط زمین، حتی این ولع بیشتر هم شده است. اولین مورد که در رابطه با زندگی بر روی کره ی مریخ فکر را به خود مشغول می کند توانایی تولید مواد غذایی و بستر کشت حاصلخیز در خود آن است. اخیرا محققانی از دانشگاه واگنینگن (Wageningen) دریافتند که کرم‌های خاکی و موجوداتی که نقش مهمی در حاصلخیزی خاک ایفا می کنند، می‌توانند در خاک شبیه‌سازی شده ی مریخ رشد کنند و یا حتی به تولید مثل بپردازند. اما از جهتی خاک قرمز رنگ مریخ بسیار خشک و بایر است و دانشمندان حتی شک دارند که آن را خاک تلقی کنند. خاک بدون وجود مواد ارگانیک و جانوران موجود در آن برای کشاورزان غیرقابل استفاده خواهد بود.

پرورش گیاه و کرم خاکی در مریخآزمایشات انجام شده بر روی خاک مریخ

ناسا پس از آزمایشاتی بر روی نمونه خاک مریخ ، خاک زمین های آتشفشانی را نزدیکترین خاک به آن شناسایی کرد. مطالعات پیشین با استفاده از این شبیه ساز و با استفاده از کود و چمن تازه نتایج خوبی از پرورش محصول را از خود نشان داده بود. با توجه به تحقیقات، دانشمندان فکر می کنند که سیب زمینی با کمک، می‌تواند در گلخانه‌های مریخ رشد داده شود. محققان دانشگاه واگنینگن طی آزمایشات خود از کود خوک استفاده کرده بودند. آن ها کود را به نمونه های شبیه‌ساز خاک مریخ و همچنین نمونه‌ ای از شن نقره‌ای (نوعی شن بسیار مرغوب) اضافه کردند و سپس این دو را مقایسه نمودند.

پژوهشگر ارشد این پروژه، وایگر واملینک می‌گوید: اثر مثبت اضافه کردن کود غیرمنتظره نبود، اما ما شگفت‌زده شدیم که باعث شد شبیه‌ساز خاک مریخ بهتر از شن نقره‌ای عمل کند. پس از جوانه زنی نمونه، دانشمندان در مرحله ی بعد کرم ها را به بعضی از گلدان ها اضافه نمودند. این موجودات با ایجاد تونل های حرکتی، خاک را متخلخل می کنند و ورود هوا و آب را به خاک ممکن می سازند. همچنین از خود کودهای مفیدی در جهت ارتقاء و مغذی شدن خاک، دفع می کنند. در مجموع همکاری دو مورد کود خوک و کرم های خاکی بسیار کمک کننده می باشد. واملینک می‌گوید: واضح است که کود باعث رشد، به ویژه در یک ماده شبیه ساز مریخ می‌شود و ما دیدیم که کرم‌ها فعال بودند. با این وجود، عجیب ترین غافلگیری در انتهای آزمایش رخ داد، هنگامی که دو کرم جوان در خاک مریخ یافت شد که بر امیدها افزود. محققان می‌گویند که در پرورش لوبیا سبز، نخود فرنگی، تربچه، گوجه فرنگی، سیب زمینی، هویج و شاهی موفق عمل کرده اند. پس از آزمایش فلزات سنگین و آلکالوئیدها، پرورش سبزیجات برای مصرف انسان امکان‌پذیر و ایمن خواهد بود.

ارسال یک نظر