دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

اسید هیومیک و ویژگی های آن

  |  ترکیبات اصلاح کننده خاک   |  اسید هیومیک   |  اسید هیومیک و ویژگی های آن
اسید هیومیک و ویژگی های آن

اسيد هيوميک چيست

اولين سوالي كه در مورد اسید هیومیک به ذهن مي رسد اين است كه چه نوع ماده اي است و از چه چيزي تهيه مي شود. اسيد هيوميك كه در دو نوع مايع و جامد در بازار وجود دارد در حقيقت بقاياي تجزيه شده ي مواد آلي يا ارگانيك هستند. اسيد هيوميک يك ماده ي معدني است كه فقط يك نوع اسيد نيست، بلكه تركيبي پيچيده از اسيدهاي مختلف كه قابليت حل شدن در محلول آلكالين را دارند، مي باشد. اين ماده به صورت طبيعي در طول ساليان دراز در اعماق زمين به وجود مي آيد. عوامل محيطي نظير فشار هوا، دما و تركيب درست مواد آلي در متراكم سازي و شكل گيري نهايي اين ماده نقش به سزايي دارد. یک خاک بارور و حاصلخیز شامل ماکزیمم ۳ درصد کود گیاهی و حدود ۳ الی ۱۰ درصد هیومیک اسید است. به طور خلاصه مي توان گفت كه اسيد هيوميک ماده اي است معدني، كه از بقاياي گياهان دريايي طي ميليون ها سال ايجاد مي گردد.

اسید هیومیک چیست؟

اسید هیومیک به چه صورت ساخته می شود

مواد هیومیکی در همه خاک ها و آب ها یافت می شود و حاصل تجزیه گیاهان است. گیاهان ذکر شده، می میرند و بقایای آن ها در خاک باقی می مانند تا سایر ارگانیسم ها از آن استفاده کنند. موجودات در خاک از بقایای این گیاهان تغذیه می کنند. این موجودات شامل باکتری ها، قارچ ها، کرم های خاکی و … می شود. پس از مدت زمان زیادی که از مرگ گیاهان گذشت و توسط اتفاقات گوناگون تغییر شکل پیدا کرد، این گیاهان به یک ماده ی مقاوم به تجزیه تبدیل می شوند که هوموس نام دارد. هوموس نامی کلی است که به تمامی ترکیبات پایدار و مقاوم به تجزیه اطلاق می گردد. خود هوموس از سه بخش تشکیل شده است. این سه بخش شامل هیومیک اسید، اسید فولویک و هیومین می شود. با گذر زمان گیاهان مرده در زمین های مرطوب، که در حال تجزیه هستند، با خاک و سنگ پوشیده می شوند و فشرده خواهند شد. بقایای گیاهی ته نشین شده گاهی به سطوح بالایی راه پیدا می کنند و با اکسیژن تماس پیدا می کنند. این مرحله یکی از مراحل مهم در شکل گیری اسید هیومیک به شمار می رود. این ته نشست های بالا آمده لئوناردیت نامیده می شود. بیشترین محصولات هیومیک اسید در حال حاضر از این منبع تهیه می گردد و با کیفیت ترین نوع هیومیک از آن بدست می آید. 

 

اسید هیومیک چیست؟چرا خاک به اسید هیومیک احتیاج دارد

کاهش مرغوبیت خاک با توجه به فعالیت های انسانی امری است اجتناب ناپذیر، در نتیجه باید به فکر راه حلی در این راستا باشیم. راه حلی که با کمترین آسیب به محیط زیست، انسان و خاک و گیاه، تامین کننده ی نیازهای گیاهان باشد. احیاء خاک به صورت طبیعی سالیان درازی به طول می انجامد، در نتیجه باید از منابع خارجی مرغوب و مقرون به صرفه استفاده کنیم. از جمله بهترین راه های جبران این نیاز، استفاده از کود هیومیک اسید مرغوب حاصل از منابع لئوناردیتی فعال و جوان می باشد.

 

مزایای استفاده از اسید هیومیک

 اسید هیومیک با خواص شگفت انگیز خود که در ادامه به صورت موردی ذکر می شود، سالیان دراز است که مورد مصرف کشاورزان برای تولید محصولات سالم تر، مرغوب تر و بیشتر قرار گرفته است. مهم‌ترین تاثیر هیومیک اسید بر افزایش ریشه زایی گیاهان و در نتیجه دسترسی بیشتر به مواد مغذی موجود در خاک است.

– افزایش سرعت جوانه زنی با تحریک ارگانهای سلولی و افزایش فعالیت آنزیم های مهم گیاهی 

– افزایش ریشه زایی، به وجود آمدن ریشه های قوی تر

– افزایش جذب مواد مغذی و جلوگیری از آبشویی با کلاته کردن عناصر غذایی موجود در خاک (همانند:  نیتروژن، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و فسفر)

– افزایش ظرفیت نگاهداری آب در خاک

– بهبود و احیا ساختار کلی خاک

– افزایش جذب انرژی خورشید با تیره کردن خاک

– تحریک فعالیت‌های میکروبی (میکروارگانیسم‌ها)

– تنظیم pH خاک

– از بین بردن مواد سمی خاک

– کمک به حذف کلروسیس آهن (کلروز) با افزایش جذب آهن

– مقاوم‌سازی گیاه در مقابل دشمنان و بیماری‌ها و تنش های محیطی نظیر شوری

اسید هیومیک چیست؟

موارد کاربرد

اسید هیومیک در تمامی زمینه های کشاورزی استفاده می گردد. این محصول یک محرک زیستی است در نتیجه برای تمام طیف گیاهان مفید می باشد. موارد استفاده ی آن چمن، نهال، تمامی درختان، گل و گیاهان خانگی، محصولات زراعی و سبزیجات می باشد. همچنین از این محصول برای عملیات بذرمال استفاده می شود. برای دریافت اسید هیومیک مرغوب با کارشناسان شرکت هنر طبیعت سگال در ارتباط باشید و یا اینجا کلیک نمایید.

 

 

ویژگی های اسید هیومیک

هیومیک اسید یک بهبود دهنده ی خاک به شمار می رود که دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. در ادامه 5 ویژگی هیومیک اسید به تفصیل شرح داده خواهد شد.

افزایش جذب مواد مغذی

این ویژگی برجسته ترین و شناخته شده ترین ویژگی هیومیک اسید می باشد.

این عمل به دو صورت اتفاق می افتد:

 در رابطه با خاک

اسیدهای هیومیک باعث می شوند مواد مغذی موجود در خاک که برای گیاه غیر قابل دسترس است، در دسترس گیاه قرار بگیرند. اما چطور؟ این امر به ترکیب آلی اسیدها ربط دارد. اسیدهای هیومیک به طور طبیعی اکسیده می شوند که بار منفی خالص به آنها می دهد. بنابراین، یونهای مثبت ، که به عنوان “کاتیونها” نیز شناخته می شوند، جذب این مولکولهای بزرگ شده و به آنها متصل می شوند. این “ظرفیت تبادل کاتیون” یک ویژگی منحصر به فرد و بسیار مفید اسیدهای هیومیک است. بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان از جمله منیزیم ، کلسیم ، آهن و سایر مواد معدنی، بار مثبت دارند. بنابراین در حضور اسیدهای هیومیک، این مواد مغذی از خاک جدا شده و به اسیدهای هیومیک متصل می شوند. سپس می توانند در کنار سیستم ریشه گیاه به ریشه و سپس گیاه، منتقل شوند. 1-2. در رابطه با شاخ و برگ گیاه: اسیدهای هیومیک فقط در رابطه با خاک مفید نیستند. آنها همچنین در رابطه با شاخ و برگ، همراه با اسیدهای فولویک، که مولکولهای آلی با زنجیره کوتاه تر دارند، مفید هستند. اسیدهای هیومیک برای افزایش نفوذپذیری دیواره سلولی در گیاهان بسیار مهم هستند. هنگامی که غشاهای سلولی نفوذ پذیرتر شوند، مواد مغذی راحت تر می توانند از طریق گیاه وارد شوند (که اغلب توسط اسیدهای فولویک انجام می شود)

سموم را کاهش می دهد

اسیدهای هیومیک فقط مواد مغذی را در دسترس گیاه قرار نمی دهند. آنها همچنین سموم مضر در خاک را کلات می کنند و از ورود آنها به گیاه جلوگیری می کنند. این ویژگی هیومیک اسید به ویژه در محیط های خاک امروزی که سموم بی شماری در طی سالهای متمادی به آن ها وارد شده، یعنی سموم دفع آفات و فلزات سنگین، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این آلاینده ها کیفیت خاک را تخریب می کنند و بدون اصلاح مناسب، همچنان به تخریب سلامت و حجم نهایی محصول می پردازند. این مولکولهای سمی توسط مولکولهای هومیک اسیر می شوند. برخلاف مواد مغذی، آنها توسط گیاهان جذب نمی شوند و در نهایت آنها از بین می روند.

ویژگی های اسید هیومیکافزایش ذخیره ی آب

اسیدهای هیومیک توانایی بسیار منحصر به فردی در افزایش ذخیره ی آب در خاک ها دارند. در تغییر آب و هوا در جهان، با تشدید تخریب اکوسیستم ، این امر از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. همچنین برای خاک های شنی، خشک و کم رس این امر بسیار ضروری است. اما این امر چگونه اتفاق می افتد؟ بار منفی اسیدهای هیومیک یونهای مثبت یا کاتیون ها را جذب می کنند که به مولکول هیومیک می چسبند. این کاتیونها با حضور مولکولهای آب، کمی از مولکول هیومیک دور می شوند و به راحتی با انتهای اکسیژن مولکول های آب متصل می شوند. انتهای هیدروژن آن مولکولهای آب سپس به انتهای هیدروژن سایر مولکولهای آب وصل می شوند. این اثر تا 30٪ تبخیر آب را کاهش می دهد.

رشد میکروبی در خاک

بهبود می یابد یکی از قابل توجه ترین و تاثیرگذارترین ویژگی هیومیک اسید ، تأثیر آن بر جمعیت میکروبی در خاک است. دانشمندان به طور فزاینده ای متوجه می شوند که یک میکروبیوم سالم برای محیط های خاک چقدر مهم است. بسیاری از جمعیت باکتری ها توسط خاک های فقیر و سموم دفع آفات تجزیه شده اند، بنابراین ضروری است که آنها دوباره ترمیم شوند. اسیدهای هیومیک از دو طریق به رشد جمعیت میکروبی کمک می کنند. در ابتدا ، آنها منبع کربن را به عنوان منبع غذایی میکروب ها فراهم می کنند. ثانیا، به دلیل بزرگ بودن آنها، منبعی برای تکثیر میكرو فلورا فراهم می کنند. بنابراین اساساً اسیدهای هیومیک مواد غذایی و سرپناهی را برای میکروبهای مفید فراهم می کنند، که توضیح می دهد که چرا جمعیت میکروبی در حضور اسیدهای هیومیک افزایش می یابند.

ساختار خاک را بهبود می بخشد

اگرچه اسید هیومیک بار منفی خالص دارد، اما بار مثبت و منفی را نیز به همراه دارد و اندازه مولکولی بسیار بزرگی دارد. به دلیل این خاصیت، اسیدهای هیومیک قادر به پیوند همه ذرات خاک هستند، که باعث ایجاد فضای لازم برای میکروب ها و رشد ریشه سالم می شود. این امر به ویژه در خاکهای پر از رس و فشرده قابل مشاهده است، جایی که ذرات خاک به طور محکم به هم وصل شده اند. مولکول های هیومیک حتی باعث می شود فضای بیشتری در خاک ایجاد شود و نفوذ آب بیشتر شود. علاوه بر این، آنها نمک ها را از خاک رس جدا می کنند، که بار منفی را از ذرات خاک رس باز می کند و آنها را مجبور می کند تا از هم جدا شوند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و نحوه مصرف در کاربردهای مختلف اعم از زراعت، گلخانه و نهالستان و سفارش اسید هیومیک با کارشناسان هنر طبیعت در ارتباط باشید.

ارسال یک نظر