دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

گلهای پیازی – آشنایی با گلهای پیازی ایران

  |  دارالفنون   |  گلهای پیازی – آشنایی با گلهای پیازی ایران
گلهای پیازی - آشنایی با گلهای پیازی ایران

گلهای پیازی - آشنایی با گلهای پیازی ایران

گل پیازی چیست؟

با گلهای پیازی چقدر آشنایی دارین؟ این دسته از گل ها برای فضاهایی نظیر باغچه ها، پارک ها و در کل فضاهای شهری گزینه ای بسیار مناسب می باشد. گلهای پیازی به گل هایی گفته می شود که علاوه بر اندام هوایی دارای غده، ریزوم و یا همان پیاز می باشند. این گل ها در دسته ی گل های زینتی قرار می گیرند. از جمله این گل ها می توان به موارد لاله، گلایول، سیکلمن، زنبق، گل صد تومنی اشاره کرد که منشاء ایرانی دارند.

گلهای پیازی

گلهای پیازی عموما دارای رنگ های زنده و زیبایی هستند که از جمله دلایل پرطرفداری این گونه از گل ها می باشد. یکی از زیبا ترین آن ها سنبل است که هر ساله سر سفره ی هفتسین هر ایرانی میتونیم رنگ های مختلف اون رو ببینیم.

– انتخاب پیاز گل:

انتخاب پیاز گل اولین قدم برای گرفتن نتیجه ی دلخواه می باشد. باید پیازهایی را انتخاب کنید که سفت، درشت، سنگین و گوشتی باشند. در هنگام خرید پیاز به این نکته نیز توجه کنید که نوع گلدانی آن با نوع مخصوص باغچه متفاوت است. توجه کنید پیاز ریشه داشته باشد و دارای پیازچه های کوچک در کنارش نباشد.

گلهای پیازی - آشنایی با گلهای پیازی ایران

– زمان کاشت:

گلهای پیازی با توجه به زمان گلدهی به چهار دسته تقسیم می شوند که زمان کاشت، متاثر از آن است:

1. پیاز بهاره: رایجترین و بیشترین زمان کاشت این گل ها را می توان اواخر پاییز و اوایل زمستان دانست که منجر به رویش گل در اوایل بهار می شود.

2. پیاز تابستانه: پس از آن کاشت در بهار را خواهیم داشت که شاهد گلدهی آن در تابستان هستیم. از جمله گل های این دسته می توان به گلایل و کوکب اشاره کرد.

3. پیاز پاییزه: گیاهانی مثل آلاله که در تابستان می کارند تا در پاییز گل بدهند.

4. پیاز زمستانه: در آخر نیز گلهای پیازی که پاییز کاشته و زمستان گل می دهند را خواهیم داشت.

میبینید که اگر در باغچه ی خود از هر چهار نوع این گلها بکارید، در چهار فصل سال

گلهای رنگی و زیبا درون باغچه ی خود خواهید داشت.

– شرایط محیطی مناسب برای پرورش گلهای پیازی :

.. از لحاظ نوری این دسته از گیاهان نیاز دارند که حداقل 6 ساعت در شبانه روز به صورت مستقیم از نور آفتاب بهره مند شوند. از کیفیت خاک نیز غافل نشوید.

.. بهترین ترکیب برای گلهای پیازی کوکوپیت، پرلیت سایز متوسط همراه با پیت ماس می باشد. زهکشی گلدان را هرگز فراموش نکنید. عمق کاشت را حدودا 2 الی 3 برابر طول پیاز در نظر بگیرید. سمت جوانه هنگام کاشت رو به بالا باشد.

.. سایز گلدان و تراکم پیاز اهمیت بالایی دارد. در هر گلدان 10 سانتی متری سه الی 4 پیاز نرگس و یک دانه پیاز سنبل بکارید.

.. بعد از کاشت تا زمان ریشه دهی به طور مداوم آبیاری کنید و خاک را مرطوب نگه دارید. بلافاصله پس از کاشت برای خروج هوای اضافی، گلهای پیازی را پرفشار آبیاری کنید.

.. این گل ها را در دمای 16 تا 21 درجه ی سانتی گراد نگهداری کنید.

گلهای پیازی - آشنایی با گلهای پیازی ایران

روش تکثیر

روش تکثیر این دسته از گیاهان از طریق پیاز آن هاست. به این صورت که پس از دوره ی استراحت پیاز و خارج کردنشان از درون خاک، پیازچه های اطراف آن را جدا کرده به صورت مجزا در گلدان میکاریم.

دوره ی استراحت

هر یک از پیازها زمان استراحت مخصوص به خود را دارند. زمان استراحتشان پس از شروع پژمردگی آغاز می شود. به این صورت که باید در این زمان آبیاری را کم کنیم تا گیاه کامل خشک شود سپس آن را از خاک در می آوریم، تمیز میکنیم و در یک محیط سرد، خشک و تاریک (داخل خاک خشک، پاکت کاغذی یا روزنامه) نگه می داریم.

 

 

 

 

ارسال یک نظر