دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

انواع کود آهن و فواید آن

  |  ترکیبات اصلاح کننده خاک   |  اسید هیومیک   |  انواع کود آهن و فواید آن
کود آهن (Fe)

کود آهن چیست ؟ 

کود آهن، یکی از مواد غذایی كم مصرف است كه وجود آن به اندازه كافی برای رشد گیاهان زراعی و باغی لازم است و در تشکیل سبزینه گیاه(کلروفیل)و تشکیل پروتئین نقش ارزنده ای دارد. نشانه های كمبود آهن معمولاً از برگهای جوانتر گیاه شروع می شود. در اثر كمبود کود آهن لکه های مایل به زرد بین رگبرگهای برگهای جوان ایجاد می شود ولی رگبرگها سبز باقی می مانند. با ادامه این كمبود و در مراحل بعدی، زردی در تمام برگ به سرعت پیشرفت می کند. در موارد کمبود شدید آهن، برگها كاملاً به رنگ سفید درآمده و ممكن است سوختگی به صورت لكه هایی در تمام برگهای گیاه نمایان شود. کود های آهن در انواع فرم های کلاته و کمپلکس مانند کلاته EDDHA ، EDTA ، IDHA و اسیدآمینه موجود می باشند. 

کلات های EDDHA

کلات های EDDHA (کلات آهن) مخفف اتیلن دی آمین – ان- ان 2- هیدروکسی فنیل استیک اسید می باشد که از دو حلقه فنولیک تشکیل شده و مختص فلزات سه بنیانی می باشند. کلات های EDDHA از عوامل اختصاصی کلات کننده آهن می باشند. این عوامل کلات کننده از آهن در برابر رسوب در pH های بالا (4 الی 9) محافظت نموده و آهن را به صورت محلول حفظ می نمایند. به همین دلیل این نوع کلات ها برای خاک های قلیایی و گچی مانند خاک هایی که دارای مقادیر بالایی از کربنات ها هستند مناسب می باشند. این نوع کلات ها برای اصلاح کمبود آهن از طریق ریشه در خاک های قلیایی مناسب بوده و به صورت مخلوط با آب آبیاری و برای انواع سیستم های آبیاری مانند قطره ای و سیستم های تحت فشار مناسب می باشند. درخاک های آهکی به حدکافی آهن وجود دارد و نیازی به آهن بیشتر در خاک نیست اما باید به گیاه برای جذب آهن کمک شود. با کمک کلات آهن 6 درصد ، آهن به گیاه رسانده می شود و آهن بیشتری از خاک قابل حل می گردد، در واقع حالتی که اثر رفت و برگشت خوانده می شود، به وجود می آید که به گیاه امکان جذب کود آهن را می دهد. به همین دلیل است که خصوصیت اصلی این چرخه وجود آهن نیست، بلکه عامل کلات است که در افزایش جذب آهن موجود در خاک مشارکت دارد. کلات های EDDHA به دلیل ماندگاری بالا و تحمل، مخصوص مصرف در خاک به خصوص خاک های قلیایی و شور می باشند. در زمان کلات نمودن آهن 3 نوع پیوند به وجود می آید که عبارتند از:  پارا- پارا، ارتو- پارا و ارتو-ارتو. در این نوع کلات ها با بالا رفتن میزان ارتو- ارتو مقدار بیشتری آهن در اختیار گیاه قرار می گیرد. حداکثر میزان ارتو – ارتو قابل تولید در دنیا حدود 6 بود و میزان آهن موجود در این نو کلات ها نیز 6 درصد می باشد. از محلول پاشی کلات های EDDHA باید اجتناب نمود زیرا باعث بروز سوختگی در برگ ها می شود.

کلات های EDTA

این کلات مخفف Acid Acetic Eetra Ethylenediamine می باشد. برای اصلاح و جبران کمبودهای موجود درخاک های غیر قلیایی یا اسیدی، عامل های کلات کننده دیگری موجود است که فاقد حلقه های فنولیک می باشد و مختص آهن (کلات آهن) نیستند مانند: HEDTA / DTPA / EDTA این کلات ها در خاک های قلیایی عناصر را به طور کامل کلات نمی کنند و در pH های بالای 7 پایدار نمی باشند و نمی توانند آهن را به صورت محلول حفظ نمایند. این نوع کلات ها جهت رفع کمبود آهن از طریق ریشه در خاک های قلیایی مناسب نبوده و از محلول پاشی آنها نتیجه بهتری حاصل می گردد. این نوع عامل کلات کننده برای کلات کردن انواع عناصر مانند Mn, Fe, Cu, Zn مورد استفاده قرار می گیرد.

کلات های EDTA

 کلات های DTPA

کلات های DTPA مخفف پنتتیک اسید یا دی اتیلن تری آمین پنتا استیک اسید می باشد که مولکول های آهن را در برابر رسوب درpH 4 الی 7.5  مشابه کلات های EDTA و کلات های تجزیه پذیر زیستی IDHA محافظت می نماید. پایداری این کلات ها از کلات های EDTA بیشتر می باشد. این نوع از کلات ها برای سیستم های هیدروپونیک در نظر گرفته شده اند. این نوع عامل کلات کننده برای کلات آهن مورد استفاده قرار می گیرد.

 کلات های IDHA کود آهن

کلات IDHA مانند کلات های EDTA از عناصر غذایی در برابر رسوب در محدوده pH متوسط (6.5 -4) محافظت می نماید. پایداری کلات های IDHA متوسط می باشد هرچند این مقدار کمی پایین تر از میزان پایداری کلات های EDTA  می باشد. مقایسه نتایج زراعی حاصل از مصرف کلات های IDHA با نتایج حاصل از مصرف کلات های EDTA ثابت نمود که قابل قبول می باشند. این کلات منحصر بفرد بر اساس قوانین OECD ثبت شده که کاملا تجزیه پذیر می باشد. از آنجا که کلات های IDHA قابلیت تجزیه بیولوژیکی را دارند به عنوان یک کلات سازگار با محیط زیست شناخته شده که از کشاورزی پایدار برای نسل های آینده حمایت می نماید. این نوع کلات عمدتا به صورت محلول پاشی برگی استفاده شده و به عنوان مواد خام در کود های NPK ها برای مصرف به صورت محلول پاشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کلات های IDHA به بافت برگ خسارت نمی زنند که این ویژگی باعث شده تا این کلات ها برای محلولپاشی برگی مناسب باشند.

کلات های MYR

این کلات ها نوع جدیدی از کودهای کلاته می باشند که عامل کلات کننده آن ها گلوکنیک اسید می باشد. تاثیر این نوع کلات ها به دلیل وجود ترکیبی از عنصر غذایی با گلوکونیک اسید و اسیدهای آمینه گیاهی می باشد. اسید گلوکونیک یک عامل کلات کننده طبیعی است که در مقابل نور تجزیه نشده و پایدار است که دارای pH بین 2 تا 8 می باشد. این محصول به دلیل دارا بودن اسیدهای آمینه و اسید هیومیک گیاهی کاملا محلول و قابل جذب از طریق برگ می باشد و می تواند به سرعت علایم کمبود را رفع و باعث غلبه گیاه به شرایط استرس گردد. همچنین وجود اسید هیومیک باعث تحریک ریشه برای جذب بهتر و سریعتر عناصر غذیی از خاک می شود. این محصول قابلیت مصرف به صورت محلول پاشی و همچنین مخلوط با آب آبیاری را دارد و می توان آنرا با بسیاری از آفتکش ها و کود های معمول مخلوط نمود. میزان و نحوه مصرف بستگی به نیازها و شرایط تغذیه ای گیاه دارد. این نوع عامل کلات کننده نیز برای کلات کردن انواع عناصر مانند Ca, Mg, Cu Zn, Mn, Fe  (کلات آهن) مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت هنر طبیعت به صورت مستقیم و به کمک نمایندگان خود در سراسر کشور اقدام به فروش کلات آهن 6% می کند. جهت اطلاع از قیمت کلات آهن 6% و سفارش این محصول با کارشناسان این شرکت در تماس باشید.

ارسال یک نظر