دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

کاشت زیتون – شرایط محیطی مناسب برای احداث باغ زیتون

  |  دارالفنون   |  کاشت زیتون – شرایط محیطی مناسب برای احداث باغ زیتون
کاشت زیتون - شرایط محیطی مناسب برای احداث باغ زیتون

کاشت زیتون - شرایط محیطی مناسب برای احداث باغ زیتونکاشت زیتون – شرایط محیطی مناسب برای احداث باغ زیتون

در این نوشتار به بررسی شرایط اقلیمی و محیطی مناسب برای کاشت زیتون و احداث باغ زیتون که یکی از محصولات پرطرفدار در کشاورزی محسوب می گردد، خواهیم پرداخت. با ما در ادامه همراه باشید.

شرایط اقلیمی

زیتون برای رشد مناسب به مناطقی با تابستان گرم و خشک و زمستان های معتدل و ملایم نیاز دارد. برای تامین نیاز سرمایی باید حدود 200 تا 1200 ساعت را در دمای زیر 10 درجه سانتی گراد سپری کند که برای گل انگیزی ضروری است. زیتون دارای ریشه های فعالی است و به  همین دلیل در مقابل دماهای بسیار بالا مقاومت خوبی دارد. زیتون درختی نیمه گرمسیری  است و به یخبندان های شدید حساس است، اما این حساسیت در دوره های مختلف رشد گیاه فرق می کند. اگر دما ناگهان به منفی 5 درجه سانتی گراد برسد شاخه های بارده درخت دچار خسارت می گردند. باید از کاشت زیتون در منطق با رطوبت بالا خودداری نمود زیرا احتمال درگیری درختان و محصولات با آفات و بیماری ها بالا می رود. ارتفاع از سطح دریا نیز از آن حیث که بر روی شرایط جوی تاثیر می گذارد بسیار مهم به شمار می رود.کاشت زیتون در ارتفاع بالا تر از 800 متر در شیب های جنوبی و بالاتر از 600 متر در شیب های شمالی توصیه می گردد. مقدار شیب ایده آل برای کاشت زیتون و احداث باغ زیتون از  8 الی 50 درصد می باشد. از احداث باغ در مکان هایی که دارای خاک شور بوده و زهکشی مناسبی ندارند خودداری کنید. همچنین زمین های پست که احتمال سرمازدگی وجود دارد نیز انتخاب مناسبی نمی باشد.

خاک

اگرچه زیتون با طیف وسیعی از انواع خاک ها سازگار می باشد، اما باید پیش از احداث باغ زیتون به آزمون آب و خاک آن زمین اقدام نماییم. زیتون در تپه های کم شیب و زمین های رسوبی با خاک های عمیق و حاصلخیز عملکرد بیش تری دارد. به طور کلی خاک هایی  با بافت متوسط، زهکشی متوسط و پی اچ حدود 7 الی 7/5 برای کاشت زیتون مناسب می باشد.

 

 

ارسال یک نظر