دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه، فواید و انواع مختلف آن

  |  پیت ماس   |  کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه، فواید و انواع مختلف آن
کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه، فواید و انواع مختلف آن

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه

ماهیت انواع پیت ماس بر اساس منشاء ترکیبات گیاهی است که از آن تولید شده اند و مراحل تجزیه متفاوت می باشند. ویژگی های فیزیکی پیت ماس تحت تاثیر نوع گیاهانی می باشد که پیت از آن ها تشکیل شده است. برای مثال پیت ماس خزه اسفاگنوم سبک و اسفنجی است در حالی که پیت جگن یا زنبق زرد به صورت حصیری و از خطوط فیبری می باشد. رنگ پیت معمولا بازتابی از قدمت و میزان تجزیه آن است، پیت ماس هایی با قدمت کم به رنگ قهوه ای روشن هستند و از بقایای گیاهانی بوده که هنوز به آسانی درون آن قابل رویت و شناسایی می باشند. پیت هایی با قدمت زیاد که تجزیه آنها با شدت بیشتر و طولانی تری صورت گرفته رنگ تیره تری (پیت سیاه) دارند و پوشش گیاهی که از آن تشکیل شده اند به سختی قابل رویت بوده و یا اصلا دیده نمی شوند. درجه تجزیه پیت با استفاده از مقیاس Von Post اندازه گیری می شود. به عنوان مثال H2 نشان دهنده پیت لیفی اسفنجی با میزان تجزیه پایین و H8 .نشان دهنده پیت سیاه با میزان تجزیه خیلی بیشتر با بافتی که دوام بالایی دارد، می باشد.

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه، فواید و انواع مختلف آن

 

مشخصات لایه های تشکیل شده در پیت لند

 

H1: لایه زنده، اولین لایه تجزیه نشده و به رنگ قهوه ای روشن است

H2-H4 : رنگ بلوند تا قهوه ای روشن، بافت خشن اسفنجی، دارای بقایای گیاهی متمایز و تجزیه کم

H5 : قهوه ای، تا حدودی بافت صابونی، دارای بقایای گیاهی تفکیک شده، تجزیه متوسط

H6-H9 : قهوه ای تیره تا سیاه، بافت صابونی تا خمیری پیت ماس، مقدار کمی از بقایای گیاهی

قابل تشخیص است، درصد  تجزیه در این لایه ها زیاد می باشد

H10 : مواد بی شکل و به طور کامل تجزیه شده

 

پیت ماس چیست

پیت ماس یکی از بهترین بستر های کشت به شمار می آید که در پیت لندها تولید می شود و انواع مختلفی دارد که مرغوب ترین نوع آن پیت ماس تولید شده از خزه اسفاگنوم می باشد. خزه اسفاگنوم در سرزمین های شمالی، مناطق بسیار مرطوب توندرا (دشت بدون درخت) رشد می کند، که در نتیجه انباشتگی، تجزیه و تخمیر طبیعی این خزه ها پیت ماس تولید می شود که در واقع نوعی خاک تیره رنگ است که در مصارف باغبانی و گلخانه ای و پرورش گل و گیاه و غیره کاربرد دارد. هم اکنون تولید کنندگان پیت ماس به منظور بهره وری بیشتر در جهت استفاده در زمینه بستر کشت و به منظور غنای بیشتر آن و به عنوان کود گیاهی آن را فراوری کرده و به آن عناصر غذایی مورد نیاز گیاه از قبیل ازت، پتاسیم و کلسیم اضافه می کنند. از نشانه های کیفیت خوب این ماده میزان مواد غذایی موجود در آن، همچنین درجه شوری و اسیدیته و ریزتر بودن دانه بندی آن است.

فواید پیت ماس

پیت ماس محیطی استریل دارد و فاقد خاک بوده و جهت کشت محصولات سالم و ارگانیک مناسب می باشد و برای بستر کشت بقارچ به صورت یک لایه به عنوان خاک پوششی در سطح بستر برای رشد موثرتر میسلیوم قارچسیار مناسب و ضروری است. با توجه به اینکه پیت ماس به صورت استریل تولید می شود در نتیجه فاقد کلیه عوامل بیماری زا و آفات و قارچ های خاکزی مضر می باشد و یکی از بسترهای مفید برای کشت بوده که باعث کاهش مصرف انواع سموم شیمیایی برای از بین بردن آفات، بیماری ها و قارچ ها می شود.

پیت ماس یکی از ایده آل ترین محصولاتی است که بشر در یک صد سال گذشته کشف کرده و عاملی جهت اصلاح خاک های نامرغوب کشاورزی است. خاک هایی با PH قلیایی بالا را می توان با نسبت های مختلف از بستر کشت پیت ماس مخلوط کرده و اصلاح نمود. پیت ماس های موجود در شرکت هنر طبیعت سگال از انواع کانادایی و اروپایی  بوده که دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند.

 

کاربرد پیت ماس

کاربرد  پیت ماس در بخش تولید نشا و گل و گیاهان زینتی و آپارتمانی است که به عنوان بستر رشد بذر و ریشه دار نمودن قلمه ها و به عنوان خاک پوششی در بستر کشت قارچ و اصلاح خاک های قلیایی و سایر مصارف کشاورزی استفاده می شود. به کارگیری و مصرف پیت، شرایط رشد گیاه و ریشه را با بهبود و توسعه ساختار بستر رشد امکان پذیر می سازد. پیت همچنین ظرفیت بافری خاک را افزایش می دهد و از آبشویی عناصر مغذی جلوگیری می کند. پیت توانایی بهبود کیفیت فیزیکی خاک را داشته و در سبک کردن بافت خاک های رسی و بهبود تخلخل آن ها نقش دارد و آنها را مناسب جهت استفاده در گلدان ها می نماید.

سایر موارد مصرف در کشاورزی :

جهت بستر کاشت کلیه بذور سبزی و صیفی و گل و گیاه در هوای آزاد و گلخانه ها، جهت  بستر تولید کلیه نشاء های صیفی جات و گیاهان زینتی و جالیزی، جهت کلیه کشت های خاکی و هیدروپونیک، جهت کاشت چمن در زمین های ورزشی و گلف، جهت تولید کلیه بذور گل های فصلی و ریشه دار نمودن قلمه ها و انتقال آنها در هوای آزاد، مناسب جهت بستر کشت کلیه گیاهان پیازی زینتی و خوراکی، جهت بستر تولید و پرورش درختچه و درختان زینتی، جهت اصلاح خاک های اراضی زراعی و باغی و گلخانه ای، به عنوان خاک پوششی در سالن های تولید قارچ، اصلاح و تقویت باغ های مثمر به صورت چالکود، احداث نهالستان ها و باغات، تولید گل های شاخه بریده، تولید و پرورش گیاهان آپارتمانی و زینتی، استفاده جهت صادرات کلیه گیاهان گلدانی (زینتی و آپارتمانی)، پرورش و تولید گل های (ارکیده، گیاهان بن سای، بنفشه آفریقایی و انواع کاکتوس ها)، جهت نگهداری و پرورش کلیه گیاهان زینتی (گلدار و غیر گلدار) در داخل منازل

 

کاربرد پیت ماس در پرورش گل و گیاه، فواید و انواع مختلف آن

پیت ماس در باغبانی و کشاورزی

چرا پیت ماس در باغبانی برای باغداران  حائز اهمیت است؟     

  •  پیت ماس ساختار خاک را بهبود می دهد، باعث افزایش نگهداری آب در خاک های شنی سبک می شود و به کاهش آبشویی مواد غذایی کمک می کند پیت ماس می تواند ۲۰ برابر وزن خود آب جذب کند.
  • باعث هوادهی و بهبود زهکشی خاک های رسی سنگین می شود و اجازه می دهد ریشه ها به راحتی تنفس کرده، رشد و جذب مواد غذایی نیز بهبود می یابد.
  • ظرفیت بافری خاک را بهبود می بخشد زیرا پیت ماس  دارای درجه اسیدیته مختلف از ۳ الی ۶  می باشد.
  • ظرفیت تبادل کاتیونی (CEC) را بهبود می بخشد و به حفظ مواد معدنی کمک می کند و آنها را به تدریج آزاد نموده و از آبشویی مواد غذایی جلوگیری می کند.
  • منبعی طبیعی بدون آلودگی و بدون علف هرز می باشد.
  • پیت ماس باعث می شود گیاه در خاکی با بافت خوب و هوادهی عالی رشد کرده و سلامتی گیاه را تضمین می نماید.
  • پیت ماس یکی از ایده آل ترین محصولاتی است که بشر در یک صد سال گذشته کشف کرده و جهت انجام امور کشاورزی و همچنین تولید محصولات با کیفیت و ارگانیک مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بیوفیلتراسیون : فیلتر های زیستی

۱- هوا

پروسه پالایش بیولوژیکی هوا با پیت به دلیل راندمان مناسب و هزینه کم بسیار محبوب است. بیوفیلتراسیون شامل استفاده ازمیکروارگانیزم های حاضر در فیلترهایی مانند پیت است که باعث تغییر شکل مولکول های تولید کننده بو و رها کردن آلاینده های گازی مانند: NH3, H2S, CH4 می شود. این بیوفیلترها را می توان در سایت های تولید کمپوست و در پروسه های کشاورزی استفاده کرد.

۲- تیمار فاضلاب ها

از ویژگی های منحصر به فرد پیت استفاده از آن به عنوان فیلتر زیستی موثر در سیستم های فاضلاب ها است. از آنجایی که پیت ماس اسفاگنوم دارای بافت فیبری بسیار متخلخلی است پساب ها را که از میان آن عبور می کنند فیلتر نموده و تجزیه بیولوژیکی در بقایای پس آب ها را سرعت می دهد.

شرکت هنر طبیعت به عنوان وارد کننده انحصاری پیت ماس نورد اگری در ایران، اقدام به فروش این محصول به صورت مستقیم یا از طریق نمایندگان خود می کند. جهت خرید، پیش خرید و دریافت قیمت پیت ماس با کارشناسان هنر در ارتباط باشید.

 

 

ارسال یک نظر