دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

کاربرد پیت لند و فواید آن

  |  ترکیبات اصلاح کننده خاک   |  اسید هیومیک   |  کاربرد پیت لند و فواید آن
کاربرد پیت لند و فواید آن

 

پیت لند چیست؟

پیت لند به سرزمینی اطلاق می شود که با داشتن شرایط اقلیم و پوشش گیاهی خاص در اثر تخمیر بقایای گیاهی موجود در آنجا پیت ماس تولید می کند.

 

انواع پیت لندها

پیت لند ها دارای دو تیپ اصلی هستند که شامل تشکیل در باتلاق ها و مرداب ها می باشند و تفاوت آنها در منشاء گیاهی, هیدرولوژی و شیمی آب است.

پیت لند باتلاقی (آمینروتروپیک)

باتلاق ها را می توان از طریق گیاهانی که تحت تاثیر آب زیاد و کمبود کلیه عناصر غذایی مورد نیاز، رشد کرده اند شناسایی نمود. سطح باتلاق ها اغلب به شکل تپه ای بالا می آید و منبع اصلی مواد غذایی توسط باد و بارش های جوی فراهم می شود.

ویژگی های پیت لند های باتلاقی:

 • مواد غذایی اصلی توسط باد و بارش های جوی فراهم می شود
 • دارای PH اسیدی در حدود کمتر از ۵/۴ می باشد
 • پوشش گیاهی غالب این نوع پیت لند شامل خزه اسفاگنوم همراه با درخت و درختچه های اریکاسه (کاج اروپایی) و صنوبر سیاه می باشد. خزه اسفاگنوم بجهت داشتن ساختار بافتی با تخلخل فراوان و پی اچ خیلی اسیدی بطور تقریبی فاقد هرگونه عفونت قارچی می باشد. و بطور کلی پیت ماس هایی که درصد خزه اسفاگنوم بالایی دارند علاوه بر وزن سبک داری قدرت رویشی بالاتر بذر، توسعه بهتر ریشه و آسیب کمتر بذر و ریشه توسط عفونت های قارچی خاکی می باشد. 

پیت لند مردابی (مینروتروپیک)

مرداب ها را از طریق سطح بالای آب موجود و مسطح بودن آن همراه با شیب خیلی کم می توان شناسایی نمود، اما زهکشی داخل مرداب خیلی کم به وسیله نشت آب در امتداد شیب آن به صورت بسیار آرام انجام می پذیرد. آب ورودی به مرداب به دلیل تماس با تپه های حاوی مواد معدنی بسیار غنی از مواد غذایی معدنی محلول می شود.

ویژگی های پیت لند های مردابی:

 • مواد غذایی از اطراف تپه های معدنی وارد مرداب می شود
 • درجه اسیدیته  آب خاصیت قلیایی کم حدود۵/۴ الی ۵/۷
 • پوشش گیاهی غالب شامل :خزه های قهوه ای و گیاهان علفی (جگن)

پوشش گیاهی موجود در پیت لند های نیمکره شمالی

در نواحی معتدل شمالی خزه های اسفاگنوم یکی از مهمترین پوشش گیاهی پیت لند ها هستند. آنها نقش مهمی در تولید پیت ماس مرغوب دارند این پوشش گیاهی نوعی پیت ماس را تولید می کند که دارای ویژگی های ارزشمند برای باغبانی و کشاورزی است، همچنین پوشش گیاهی تقریبا یکپارچه ای را به وجود می آورند که گیاهان دیگر می توانند روی آن مستقر شده و رشد کنند.

گیاهان معمول در باتلاق ها:

با توجه به اینکه باتلاق ها از نظر مواد مغذی ضعیف، مرطوب و محیطی اسیدی دارند دارای تنوع زیستی گیاهی کمی هستند و از گونه های گیاهی تشکیل شده اند که به طور ویژه با این شرایط سازگار می باشند. مجموعه پوشش گیاهی باتلاقی  معمولا شامل : خزه های اسفاگنوم، گونه های اریکاسه (زغال اخته، درخت رودودندرون)، گیاهان گوشت خوار، علف کتان، صنوبر سیاه، کرنبری و سنگ روی سیاه هستند.

گیاهان معمول در مرداب ها:

مرداب ها از آب معدنی بهره مند هستند  و دارای تنوع گیاهی گسترده تری می باشند، در این مرداب ها گیاه آبزی (Cattail) گیاهان آوندی علفی به اضافه درختچه ها و درختان مختلف وجود دارند، بعضی از گیاهانی که در باتلاق ها دیده می شوند در مرداب ها نیز رشد می کنند. درحقیقت حضور گیاهان مینروتروپیک تعیین می کند که آیا پیت لند به عنوان مرداب می باشد یا باتلاق است.

خزه های اسفاگنوم باتلاق ها

خزه های اسفاگنوم گیاهان پر آبی بوده که دارای طیف رنگی سبز تا متمایل به قرمز می باشند. گیاهان منحصر به فرد شامل یک ساقه اصلی همراه با دسته های مرتب از شاخه ها که معمولا شامل ۲ تا ۳شاخه گسترده و ۲ تا ۵ شاخه آویزان هستند. قسمت بالای گیاه یا Capitulum دسته های متراکمی از شاخه های جوان دارد. در امتداد شاخه ها و ساقه ها برگ های پراکند مختلف وجود دارنده ای با شکل های . برگ ها شامل دو نوع سلول هستند: سلولهای زنده و کوچک سبز (سلول های کلروفیلی ) و سلول های مرده با ساختاری بزرگ و شفاف  (سلول های شفاف ) برگ ها ظرفیت نگهداری آب بالایی را دارند. خزه های اسفاگنوم خیلی سریع در حدود ۲ تا ۱۲ سانتی متر در هر سال رشد می کنند. همچنانکه خزه ها رشد کرده قسمت های زیرین می میرند و در زیر سطح انباشته می شوند تا به تدریج پیت را تشکیل دهند. در حدود ۱۶۵ گونه خزه های اسفاگنوم در سرتاسر جهان وجود دارد.

کاربرد پیت لند ها

شناسایی پیت لند ها از سایر سرزمین ها به سختی امکان پذیر بوده و هنوز محل اتفاقات شگرف و غافلگیرکننده ای هستند. لازم به ذکر است که پیت بلند در هر منطقه و کشوری وجود ندارد و برخی از کشورها همچون کانادا، روسیه و لیتوانی دارای پیت لند می باشند و کشورهایی چون هلند، آلمان و ترکیه فاقد پیت لند می باشند. 

بعضی از پیت لند ها به طور مستقیم بر روی کیفیت زندگی ما تاثیر گذار بوده که عبارتند از:

هیدرولوژی

پوشش گیاهی موجود در پیت لند ها آلودگی موجود در آب های ورودی توسط آب های جاری و بارش های جوی  را به وسیله چرخه عناصر و ذخیره مواد ارگانیک به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.نقش پوشش گیاهی پیت لند ها در کاهش آلودگی آب ها و جریان های سیلابی در حوضه آبی اطراف آن ها  در مقایسه با اسفنج ها بسیار بالا بوده و عملکرد ضعیفی در دوره های خشکی دارا می باشند.

اقلیم شناسی

از آنجایی که پیت لند ها به مرور زمان باعث انباشتگی مواد ارگانیک می شوند، از ذخیره کافی کربن برخوردار بوده که این امر باعث کاهش گازهای گلخانه ای در اتمسفر می شود.با عملکرد طبیعی و مجدد پیت لندها پس از برداشت پیت، شرایط اجازه می دهد که تثبیت کربن ادامه یابد.

آرشیو علمی

سرعت تجزیه آرام مواد ارگانیک در پیت لندها باعث به وجود آمدن بانک اطلاعاتی از هزاران سال گذشته می شود. به عنوان مثال مطالعه دانه گرده ذخیره شده در اعماق مختلف به دانشمندان اجازه می دهد شرایط اقلیمی و تحول اکوسیستم گیاهی در ۱۲ هزار سال گذشته را بازسازی کنند.

تنوع زیستی

پیت لند ها محل زندگی انواع خزه ها، گیاهان گوشتخوار، درختچه ها و گونه هایی از گیاهان هستند که به طور معمول در جاهای دیگر وجود ندارند. بعضی از این گیاهان خواص دارویی دارند و امروزه در داروسازی مورد استفاده قرار می گیرند. پیت لندها همچنین لانه هایی و شکارگاه هایی برای چندین گونه از پستانداران و پرندگان و حشرات هستند.

 

نقش پیت لند ها

 

 

انتخاب پیت لند جهت برداشت پیت ماس

پروسه انتخاب پیت لند جهت برداشت پیت ماس به صورت کلی به وسیله نقشه برداری و بررسی منابع موجود، تسهیل شده است.

مشخصات پیت لند مناسب عبارتند از:

کیفیت پیت: باید استاندارد تجاری را داشته باشد، در کانادا و آمریکا پیت ماس قهوه ای روشن، پیت ماسی است که تجزیه ضعیفی داشته و برای استفاده کنندگان حرفه ای مانند گلخانه دارها ترجیح داده می شود. پیت ماس قهوه ای تیره که بیشتر تجزیه شده است به طور کلی با هدف تهیه مخلوط های باغبانی توسط باغبانان آماتور مورد استفاده قرار می گیرد.

عمق پیت: ضخامت لایه پیت جهت باغبانی باید به اندازه مناسبی باشد. به طور کلی عمق متوسط ۲ متر، کمترین عمق مورد نیاز جهت بهره برداری است.

مساحت سطح: پیت لند باید به اندازه کافی بزرگ بوده که قابل بهره برداری باشد. برای این امر مساحتی حدود ۵۰ هکتار جهت بهره برداری مورد نیاز است، هرچند در بعضی شرایط مناطق کوچکتر نیز مورد بهره برداری قرار می گیرند.

فاکتورهای دیگر: نزدیکی به مسیرهای حمل نقل (جاده ها و مسیر تردد کامیون )، پوشش درختی کم، دسترسی به نیروی کار و دسترسی به نیروی الکتریکی همچنین نقش اساسی را در انتخاب پیت لند بازی می کند.

 

توزیع پیت لندها در جهان

پیت لند ها در سراسر کره زمین مساحتی به اندازه ۵۵۵ میلیون هکتار را شامل می شوند که در مجموع % ۳ درصد از کل مساحت زمین را به خود اختصاص می دهند . پیت لند ها اکثرا در شمال آمریکا (کانادا با %۳۷ ) و در شمال آسیا و اروپا قرار دارند. ۱۰درصد از پیت لندها در مناطق استوایی هستند که حدود۲۰ میلیون هکتار در اندونزی یافت شده است. در زیر تصویری می بینید که درصد مناطق پوشیده شده از پیت لند در هر کشور را عنوان می کند.

 

توزیع پیت لندها در استان ها و قلمروهای مختلف کانادا

پیت لند ها مساحتی بالغ بر ۱۱۳٫۶ میلیون هکتار را در کانادا شامل می شوند که معادل  ۱۳ درصد سطح کشور می شود و همه ایالت ها را در بر دارد. بهترین تمرکز پیت لند در زمین های پست Hudson’s Bay در Ontario و Manitoba قرار دارد. پیت لندها همچنین در شمال Alberta ,Saskatchewan،Quebec ایالت Atlantic وجود دارند.

 

 تولید و توزیع پیت ماس در کانادا

حدود ۹۰ درصد تالاب ها و سرزمین های مرطوب در کانادا یعنی تقریبا حدود ۱۱۳٫۶ میلیون هکتار از زمین های این کشور را پیت لند ها در بر دارند. حدود ۲۵ هزار هکتار از این اراضی تا سال ۲۰۱۳ مورد بهره برداری قرار گرفته اند که این مقدار کمتراز ۰۲/۰ درصد از سرمایه های طبیعی کانادا است. اسفاگنوم پیت ماس در کانادا به طور عمده برای اهداف کشاورزی برداشت می شود. در مناطق دیگر روش استفاده از پیت متفاوت می باشد. حدود  ۵۰ درصد از تولید جهان در کشورهایی مانند فنلاند، روسیه، ایرلند، سوئد و به میزان کمتر در اروپای شرقی برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. برداشت پیت ماس در کانادا سالانه حدود ۱۴ میلیون تن است.

 

چرا پیت ماس کانادا مرغوب تر است

کشور کانادا بسیار گسترده و پهناور است و در نیمکره شمالی واقع شده است و در شمال این کشور قطب شمال و آلاسکا قرار دارد. خزه های اسفاگنوم در مناطق بسیار سرد و دارای یخبندان طولانی رشد می کنند. این منطقه از جهان بهترین زیستگاه اینگونه از خزه ها است به همین دلیل خزه هایی که در کشور کانادا تبدیل به پیت ماس می شود از نوع اسفاگنوم بوده که یکی از بهترین خزه ها در جهان برای تولید پیت ماس است. این خزه داری PH حدود ۵ الی۶ بوده که بهترین درجه اسیدیته برای رشد گیاه است همچنین Ec پیت ماس تولید شده از این خزه حدود ۵/۰ دسی زیمنس می باشد. پیت ماسی که از خزه اسفاگنوم تولید می شود دارای مواد غذایی مناسبی است و هم چنین استریل گردیده و دارای چند ماده قارچ کش به صورت طبیعی بوده که از مرگ گیاهچه جلوگیری می کند.

فواید پیت لند ها

 • ذخیره آب در پیت ماس کانادایی ۷۰ الی۸۰ درصد حجم آنها بوده که این امر ۲۰ برابر نسبت به ذخیره آب در خاک معمولی بیشتر است
 • غنی شده با عناصر ماکرو و میکرو المان ها شامل: ازت ،فسفر،پتاس،کلسیم ،منیزیم ،روی ،منگنز،آهن و مس
 • دارای اسید هیومیک و اسید فولویک جهت رشد بهتر گیاه
 • رنگ پیت ماس از قهوه ای تا قهوه ای تیره دارای بافت ریز ،درشت ، متوسط و PH اسیدی متنوع از ۳/۳ الی ۵/۵ وEC تا حداکثر ۲ دسی زیمنس می باشد
 • بسته های ۲۱۴ لیتری پیت ماس کانادایی نان وزنی معادل ۲۷کیلوگرم دارد که در برابر محصولات مشابه دیگر کشورها حدود ۱۲-۱۵ کیلوگرم سبکتر است وعلت این تفاوت در این است که کاملا استریل بوده و فاقد هر گونه کمپوست های گیاهی و خاک جنگلی می باشد

 

 

ارسال یک نظر