دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

خصوصیات فیزیکی خاک – بافت خاک – بافت

  |  دارالفنون   |  خصوصیات فیزیکی خاک – بافت خاک – بافت
خصوصیات فیزیکی خاک - بافت خاک - بافت

خصوصیات فیزیکی خاک (بافت)

بافت خاک از هر دو ماده معدنی (نشئت گرفته از سنگ زیر خاک یا جابه جایی بر اثر باد یا آب) و مواد آلی (از تجزیه گیاهان و حیوانات) تشکیل شده است. قسمت معدنی خاک با بافت خاک مشخص می شود. بافت به مقادیر نسبی ماسه ، سیلت و خاک رس در خاک اشاره دارد. در ادامه شرکت هنر طبیعت سگال شما را با انواع بافت خاک آشنا خواهد نمود.

خصوصیات فیزیکی خاک - بافت خاک - بافت

انواع بافت خاک

دسته بندی این سه مورد فقط به اندازه ذرات مربوط می شود ، نه به نوع ماده معدنی که آنها را تشکیل می دهد. شن و ماسه برای اکثر ما آشناست ، و بزرگترین اندازه در بافت را دارا می باشند. دانه های شن را می توان با چشم غیر مسلح و یا با لنز دستی مشاهده کرد. ماسه هوادهی و زهکشی بسیار خوبی را فراهم می کند. به راحتی شخم زده می شود و در بهار به سرعت گرم می شود. با این حال ، به راحتی فرسایش می یابد و از ظرفیت کمی برای نگهداری آب و مواد مغذی برخوردار است. ذرات رس در اندازه كوچكی هستند كه فقط از طریق میكروسكوپ الكترونی در بافت خاک قابل مشاهده هستند. خاک های رسی حاوی مقادیر کمی هوا هستند و آب به آرامی از طریق آنها تخلیه می شود. خاک رس به سختی شخم زده می شود ، و در بهار آهسته گرم می شود. اما تمایل به فرسایش در آن سریعتر از ماسه است و از ظرفیت بالایی برای نگهداری آب و مواد مغذی برخوردار است. اندازه سیلت (silt) بین شن و خاک رس است. ذرات سیلت را می توان به صورت مجزا از طریق میکروسکوپ با قدرت کمتر مشاهده کرد. این نوع خاک در مقایسه با ماسه و خاک رس دارای خصوصیات میانی است.

خصوصیات فیزیکی خاک - بافت خاک - بافت

تعریف لوم

بیشتر خاکها حاوی هر سه اندازه ذرات (شن ، سیلت ، خاک رس) هستند. لوم اصطلاحی است که اغلب به طور کلی برای اشاره به بافت خاک هایی که ترکیبی از ماسه، سیلت و خاک رس است به کار می رود. بیشتر قسمتهای بالای خاک ما لوم هستند. با این حال ، “لوم” می تواند از ترکیبات متغیری از این سه عنصر( از مخلوطی که در آن نسبت تقریبا مساوری از هر عنصر قرار دارد گرفته تا مخلوطی که در آن یکی از 3 عنصر غالب است) تشکیل شده باشد

 

 

ارسال یک نظر