دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

خوابانيدن شاخه – تكثير گياه

  |  دارالفنون   |  خوابانيدن شاخه – تكثير گياه
خوابانيدن شاخه - تكثير گياه

خوابانيدن شاخه - تكثير گياه

خوابانيدن شاخه

 خوابانيدن شاخه يكي از راه هاي تكثير گياه به روش غير جنسي مي باشد، كه در آن بدون آنكه شاخه را از گياه خود جداكنند ريشه دار مي كنند. به اين صورت كه بخشي از ساقه يا شاخه درخت را در وضعيتي كه به گياه مادر متصل هست در خاك مي پوشانند. پس از گذشت مدتي بر روي قسمت پوشيده شده در خاك ريشه هاي نابه جا رشد مي كنند. در اين زمان از همان قسمت گياه را جدا كرده و به طور كاملا مستقل آن را در مكاني مناسب خواهيم كاشت. مي توان گفت خوابانيدن شاخه كه يكي از انواع تكثير غير جنسي به شمار مي رود، به دو شيوه قابل انجام است:

١. خوابانيدن هوايي

٢. خوابانيدن زميني

در خوابانيدن شاخه به روش زميني، شاخه ي درخت را خم كرده و در داخل خاك قرار مي دهيم اما در روش هوايي بخشي از شاخه توليد ريشه مي كند. در هر دو روش بعد از ريشه دهي شاخه را از گياه مادر جدا مي كنيم. درختاني كه شاخه هاي قابل انعطاف و آويزان دارند قطعا براي شيوه خوابانيدن شاخه ي زميني مناسب هستند، زيرا با خم كردنشان نمي شكنند و آسيب نمي بينند. بالعكس درختاني كه شاخه هاي خشك و شكننده و يا عمودي دارند براي روش هوايي مناسب هستند. روش هوايي يك مزيت نسبت به روش زميني دارد و آن اين است كه می توان بخشی از عملیات شکل دهی را حتی قبل از جدا کردن گیاه جدید از پایه مادری اجرا کرد.

خوابانيدن شاخه - تكثير گياه

بهترين زمان انجام اين شيوه ي تكثير گياه

عمل خوابانيدن شاخه را اكثرا در اواخر زمستان و اوايل بهار انجام مي دهند. براي انجام اين عمل در گياهان گلداني آن هايي را انتخاب كنيد كه شاخه هاي نسبتا درازي براي خواباندن داشته باشند. براي گياه تازه ي خود يك گلدان با پيت ماس مناسب انتخاب كنيد و گياه ريشه داده را در آن بكاريد.

 

 

 

 

 

ارسال یک نظر