دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

فیزیولوژی تنش در گیاهان – تنش (گیاهی)

  |  دارالفنون   |  فیزیولوژی تنش در گیاهان – تنش (گیاهی)
فیزیولوژی تنش در گیاهان - تنش (گیاهی)

تعریف تنش

تنش (گیاهی) تمامی عوامل آسیب رسان به گیاه که منجر به نابودی گیاه می شود را در بر می گیرد.در ادامه با تعریف تنش و انواع آن آشنا خواهیم شد. به ایجاد یک توقف ناگهانی در  رشد گیاه که از سمت محیط و یا موجودات زنده در گیاه ایجاد گردد تنش (گیاهی) می گویند. گیاهان از طرف شرایط طبیعی و زراعی به صورت متوالی در معرض تنش هستند. برخی موارد از تنش ها می توانند در مدت زمان کوتاهی گیاه را دچار تنش کنند، مانند تغییرات دما. انواع دیگری از تنش ها هستند که اثر گذاری آن ها روزها و هفته ها و یا حتی ماه ها به طول می انجامد، مانند تنش حاصله از شوری و کمبود اکسیژن.

فیزیولوژی تنش در گیاهان - تنش (گیاهی)

انواع تنش (گیاهی)

در دسته بندی جدید تنش (گیاهی) به دو دسته تقسیم می شود:

1. تنش محیطی: این تنش از طریق عوامل محیطی نظیر سرما و یخ زدگی به گیاه وارد می شود که خود دارای یک زیر مجموعه است. این زیر مجموعه تنش محیطی شیمیایی نام دارد که از طریق شوری، عناصر سنگین و مسمومیت عناصر در گیاه تنش (گیاهی) ایجاد می کنند.

2. تنش غیر محیطی: تنش غیر محیطی به مواردی جز شرایط جوی می گویند. تنش هایی که از طرف موجودات زنده به گیاه وارد می شود، نظیر آفات. یکی از شایع ترین انواع تنش، تنش شوری می باشد. برای اطلاع از تاثیر گذاری این تنش بر گیاه و نحوه ی مقابله با آن اینجا کلیک کنید.

ارسال یک نظر