دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

آفتاب سوختگی گیاهان و نشانه های آن

  |  دارالفنون   |  آفتاب سوختگی گیاهان و نشانه های آن
آفتاب سوختگی گیاهان و نشانه های آن

آفتاب سوختگی گیاهان و نشانه های آنآفتاب سوختگی گیاهان و نشانه های آن

آفتاب سوختگی گیاهان یکی از مسائل و مشکلاتی است که کشاورزان با آن دست و پنجه نرم می کنند. این مسئله در کشت فضای باز دردسر ساز خواهد بود. در گلخانه ها این مشکل را نخواهیم داشت زیرا در آن ها با پوشش های استفاده شده از جلوی ورود اشعه ی مضر خورشید جلوگیری می گردد. آفناب سوختگی هنگامی به وجود می آید که میوه ها در معرض آفتاب مستقیم قرار گیرند و هوا شدیداً گرم باشد. البته آفتاب سوختگی در تمامی قسمت های گیاه به خصوص برگ ها و میوه ها رخ می دهد، اما ما در این نوشتار به طور اختصاصی در رابطه با آفتاب سوختگی میوه های گیاهان صحبت خواهیم نمود.اگر آفتاب سوختگی بر روی تنه و شاخه باشد خسارت های جبران ناپذیری به بار خواهد آورد.

 … علائم:
علائم آفتاب سوختگی گیاهان در بوته هایی که برگ آن ها در اثر بیماری قارچی مثل پژمردگی فوزاریومی، ورتیسلیومی و یا ویروس ریخته باشد بیشتر ظاهر می شود. در حالت سوختگی مناطق آلوده فرو رفته یا چروکیده می شوند. در میوه های رسیده لکه ها کرم متمایل به سفید است اما در میوه های جوان رنگ لکه ها قهوه ای روشن می باشد. بافت آفتاب سوخته در اثر گرمای هوا به سرعت خشک شده، نازک و کاغذی می شود. بخش نازک و خشک شده، به شدت منطقه ی مناسبی برای حضور قارچ های ساپروفیت می گردد. این قارچ ها در این قسمت ها رشد کرده و منظره کپک مانندی را ایجاد می کند.

راه های پیش گیری

برای جلوگیری از بروز آفتاب سوختگی بهتر است از ارقام پر برگ برای کاشت استفاده شود تا برگ ها میوه را بپوشاند. همچنین می بایست با بیماری هایی که سبب برگ ریزی می شود مبارزه گردد. در خلال برداشت دقت شود که بوته ها شکسته نشود و میوه ها در معرض آفتاب قرار نگیرند.

ارسال یک نظر