دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

ویروس گیاهی – انواع ویروس های گیاهی

  |  دارالفنون   |  ویروس گیاهی – انواع ویروس های گیاهی
ویروس گیاهی - انواع ویروس های گیاهی

ویروس گیاهی

ویروس گیاهی به آن دسته از ویروس ها می گویند که در گیاهان باعث ایجاد بیماری می شوند. اما این ویروس چونه به گیاه منتقل می شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با این دسته از ویروس ها بیش تر آشنا شوید. ویروس ها از طریق حشرات به گیاه منتقل می شود. ویروس ها بیش از همه به گیاهان زراعی آسیب وارد می کنند. در گیاهان ویروس های رشته ای دراز هستند که بیش از بقیه خود نمایی می کنند. ماده ی ژنتیکی اغلب ویروس های گیاهی RNA  می باشد. ژنوم در چند ویروس گیاهی به شکل قطعاتی در پیکرهای مجزا وجود داشته، به این گروه به اصطلاح ویروس‌های چند جزئی گفته می شود.

ویروس گیاهی - انواع ویروس های گیاهیگروه‌های اصلی ویروس های گیاهی

بعضی از ویروس ها دارای ویژگی های مشترکی می باشند که می توان آن ها را در دسته بندی قرار داد.

این دسته ها عبارت اند از:

  – ویروس‌های میله‌ای یا رشته‌ای

  – ویروس‌های ایزومتریک

  – ویروس‌های باسیلی شکل

گیاه وقتی به ویروس آلوده می شود تمامی عمر خود را آلوده به آن ویروس می گذراند.  این اتفاق به آن علت است که گیاهان برخلاف مهره داران در مقابله با ویروس پادتن تولید نکرده  و در نتیجه ویروس به صورت فعال در آن ها وجود خواهد داشت. این ویروس ها خسارت های بسیاری به گیاهان وارد می کنند. ویروس گیاهی توانایی زیستن در بافت مریستمی گیاه را ندارد در نتیجه با جدا کردن بخشی از مریستم گیاه و کشت آن در محیط غذایی، به گیاه جدید عاری از ویروس دست یافت.

اثر ویروس بر شکل ظاهری گیاه

در ادامه ی تحولاتی که در اندرون گیاه رخ می دهد، شکل ظاهری گیاهان نیز تغییر می کند. این علائم بسته به عواملی نظیر میزبان، مدت پس از آلودگی، نژاد ویروس و شرایط محیطی متفاوت می باشد. نکروزه شدن شدیدترین اثر ویروس‌های گیاهان، کشتن یاخته‌ها می باشد. قطر زخم‌های موضعی که در نتیجه نکروزه شدن بافت در برگ ایجاد می شود، به نوع ویروس و نوع گیاه و شرایط محیطی آن بستگی خواهد داشت. در برخی موارد مرگ و نابودی برخی اندام های گیاهی و یا کل گیاه را شاهد هستیم. ویروس با ورود به گیاه باعث کاستن از رشد گیاه می شود اما در موارد معدودی برعکس عمل کرده و سرعت رشد را به طرز غیر عادی بالا می برند. ویروس گیاهی بر روی برگ ها، تولید گل و دانه تاثیر منفی می گذارند. می توان نتیجه گرفت که محصول نهایی نیز با کاهش چشمگیری روبرو خواهد شد. اولین علامت ظاهری معمولا در گیاهان بی رنگ شدن رگبرگ ها در برگ های جوان می باشد. گاهی بر رنگ گل ها نیز اثر می گذارند.

 

 

 

ارسال یک نظر