دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

عملیات قبل از خاکورزی

  |  دارالفنون   |  عملیات قبل از خاکورزی
عملیات قبل از خاکورزی

انواع عملیات قبل از خاکورزی

به علل مختلفی چون جریان باد، شرایط طبیعی منطقه، رفتار نادرست انسان و… امکان دارد که زمین زراعی ما دچار ناخالصی هایی باشد. ناخالصی به هرچیزی بجز بقایای محصول سال قبل در روی زمین گفته می شود. با توجه به این تعریف، سنگ، چوب، پلاستیک، لاستیک، شیشه،

عملیات قبل از خاکورزینخاله و زباله از جمله ناخالصی های زمین زراعی به حساب می آیند. این ناخالصی های ذکر شده، در عمليات آماده سازي، كاشت، داشت و برداشت محصولات اختلال ايجاد مي كنند. در نتیجه می توان گفت برای موفقیت در زراعت و دستیابی به نتیجه ی عالی می بایست پیش از شخم زنی و خاکورزی ، آن را پاکسازی کنیم. زمین کشاورزی ممکن است به دلایلی نظیر رفت و آمد، ایجاد نهرها و پشته ها شامل عوارض و پستی و بلندی هایی باشد که در عمل آماده سازی اخلال ایجاد کنند. در نتیجه باید پیش از آماده سازی این مسئله برطرف گردد. البته باید در نظر داشت که این اختلاف کد ارتفاعی پیش آمده تنها برای بار اولی که از زمین به عنوان زمین کشاورزی استفاده می شود وجود دارد و باید برطرف گردد. این عملیات به وسیله ی گریدر، بولدوزر، اسکرپیر و ماشین سنگ جمع کن انجام می گردد. همان طور که می دانیم در زمین های کشاورزی پس از برداشت محصول، بقایای زیادی ممکن است در زمین باقی بماند که مانع عملیات آماده سازی، خاکورزی و حرکت ماشین آلات مربوطه شود.

 

تقویت خاک پیش از شخم

اگر دیگر نکاتی که همه ی ما از آن آگاهیم اما به علت اهمیت آن باید مرتبا تکرار کنیم می توان به تقویت خاک اشاره نمود. این مورد امری واجب برای دستیابی به محصول با کیفیت می باشد. مصرف کودهای آلی یا شیمیایی به تناسب نیاز زمین، پیش از شخم و خاکورزی از جمله واجبات است. باید دقت شود که شخم باید در شرایطی که خاک از رطوبت مطلوبی برخوردار است می بایست انجام گیرد. این مورد نیز از جمله عملیات پیش از خاکورزی محسوب می شود.

ارسال یک نظر