دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

هرس – هرس چیست – زمان مناسب هرس

  |  دارالفنون   |  هرس – هرس چیست – زمان مناسب هرس
هرس - هرس چیست - زمان مناسب هرس

فهرست بندی مطالب

هرس - هرس چیست - زمان مناسب هرسهرس چیست

هرس کردن از جمله کارهای متداول و رایج در کشاورزی و باغبانی به شمار می رود. از این رو شرکت هنر طبیعت سگال توضیح مختصر و مفیدی در رابطه با این عمل در ادامه خواهد داد.

این عمل عبارت است از حذف برخی از شاخه های انتخابی درخت و یا گل و گیاه. این عمل با هدف رساندن نور کافی به شاخه ها، عبور هوای بیشتر بین شاخه ها و اصلاح شکل ظاهری درخت انجام میگیرد. هدف این کار به دست آوردن محصول مرغوب و یا در آوردن شکل ظاهری گیاه به حالت دلخواه می باشد.

 

فواید هرس گیاهان و درختان

– تقویت و تسریع رشد آن ها

– جهت دهی به رشد آن ها

– افزایش باروری درختان و گیاهان گلدار

 

 

زمان مناسب

به طور کلی بهترین زمان برای هرس، قبل از بیدار شدن درختان از خواب زمستانه است. باید به این نکته توجه شود که در این زمان دمای هوا زیر حدود 5 درجه سانتی گراد نباشد. زمان هرس به طور کلی به دو دسته ی زیر تقسیم می شود.

 

. زمستانه

بهترین و معمول ترین زمان این عمل در زمستان است. هرس خشک یا زمستانه که در هنگام خواب زمستانی گیاه صورت می گیرد. زمستان بهترین زمان برای این عمل است زیرا آن زمان پیش از جوانه زنی می باشد و به دلیل متوقف شدن شیره نباتی، گیاه کمتر آسیب خواهد دید. گیاهان و درختان در این زمان چون دارای میوه و بار نیستند راحتتر می توان به شاخه ها دسترسی داشت و تصمیم گرفت. به واسطه ی خواب زمستانی درختان در این فصل، رشد آن ها متوقف شده و در نتیجه درجه حرارتشان کاهش می یابد که یک موقعیت ایده آل برای این عمل را فراهم خواهد کرد. هرس زمستانه رشد شاخه ها را افزایش می دهد، شکوفه دهی در بهار را افزایش داده و در نتیجه باروری در تابستان افزایش می یابد.

هرس - هرس چیست - زمان مناسب هرس

. تابستانه

هرس تابستانه عبارت است از هرس برخی گیاهان از اوایل بهار تا اواخر تابستان. اکثرا هدف این عمل در این زمان حذف شاخه های نابارور و گل‌ها و میوه های کوچک و خشک شده اضافی می باشد. از آن جمله می توان به درخت گیلاس اشاره نمود.همچنین این احتمال وجود دارد که به دلیل بزرگی برخی برگ ها و سایه اندازی روی میوه های در حال رشد، آن ها را در این زمان هرس کنند. هدف دیگری که در هرس تابستانه در نظر گرفته می شود حذف اندام های ضعیف تر گیاه یا اندام هایی است که زیر وزن برگ ها افتاده و آسیب دیده اند.

هرس - هرس چیست - زمان مناسب هرس

مراحل هرس

هرس درختان در دو مرحله صورت می گیرد:

1. در مرحله اول شکل کلی درخت را شکل می دهند

2. در مرحله دوم قطع شاخه های اضافی درخت

 

ارسال یک نظر