دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

ریشه – ریشه چیست – انواع سیستم ریشه ای گیاهان

  |  دارالفنون   |  ریشه – ریشه چیست – انواع سیستم ریشه ای گیاهان
ریشه - ریشه چیست - انواع سیستم ریشه ای گیاهان

شرکت هنر طبیعت سگال را در این نوشتار برای دانستن ریشه چیست و انواع سیستم های آن دنبال کنید.

ریشه چیست

 ریشه یکی از چندین عضو گیاه می باشد که به طور معمول در داخل خاک قرار گرفته و وظیفه ی جذب مواد غذایی و آب را از خاک برای تغذیه گیاه بر عهده دارد. این بخش گیاه فاقد برگ است اما با اثر دادن هورمون ها و ایجاد تغییر در محیط کشت می توان تحول ایجاد کرد و آن را برگ دار نمود.

انواع سیستم ریشه ای گیاهان

 

ریشه - ریشه چیست - انواع سیستم ریشه ای گیاهان

1. سیستم اصلی یا سبک

پس از کاشت دانه اولین عضوی که از آن سر بر می آورد ریشه چه (Root tip) است.این عضو از طریق رشد و طویل شدن محور زیر لپه  به وجود می آید و از رشد و امتداد آن است که نوع اولیه (Primary root) به وجود می آید. بلافاصله پس از تشکیل این قسمت، این عضو منشعب گشته و ریشه های ثانویه تشکیل می شوند. در گیاهان گلدار دو لپه ای نوع اولیه از نوع ثانویه بزرگتر هستند و در این مورد به نوع ی اولیه، اصلی (Tap root) نیز گفته می شود.

برای دیدن کوکوپیت میتوانید به لینک خرید کوکوپیت مراجعه نمایید.

2. سیستم افشان

تقریبا در تمام تک لپه ای ها و برخی از دولپه ای ها تفاوت چندانی میان ریشه های اولیه و ثانویه شان وجود ندارد. به این گونه سیستم افشان گفته می شود.

ریشه - ریشه چیست - انواع سیستم ریشه ای گیاهان

3. نوع نابه جا

ریشه های نابه جا به آن دسته گفته می شود که از رشد گیاهک دانه به وجود نمی آیند بلکه از برگ یا ساقه تولید می شوند.این نوع ممکن است در اثر قرار گرفتن برخی شاخه های گیاهان در خاک مرطوب ایجاد گردند. از جمله انواع ریشه های نابه جا، نوع تکیه گاهی (Prop or stilt roots) است که به طور معمول از محل پایین ترین گره یا مفصل ساقه خارج می شود. این نوع نابه جا کمک موثری به نگهداری گیاه خواهند کرد.

 

4. غده ای یا ذخیره ای

این نوع از آن جهت به این نام شناخته می شود که ریشه ضخیم و دارای بافت ذخیره ای است. سیستم غده ای، سیستم گروهی یا دسته ای نیز گفته می شود. بخش ذخیره‌ای امکان دارد کروی، مثل برخی اقسام چغندر؛ فرفره‌ای یا شلغمی، مانند شلغم؛ دوکی شکل مانند سیب‌زمینی شیرین؛ یا واژ مخروطی، مانند هویج باشند.

ریشه - ریشه چیست - انواع سیستم ریشه ای گیاهان

 5. نوع هوایی

در منطقه های مرطوب یا گرم و مرطوب، برخی گیاهان توانایی ایجاد ریشه های هوایی دارند. مثل گیاه انجیر معابد. ریشه های بالا رونده نیز از دسته ی همین نوع محسوب می شوند. نوع تنفسی که خاص گیاهان باتلاقی مثل چندل هستند نیز در این دسته قرار می گیرند.

ریشه - ریشه چیست - انواع سیستم ریشه ای گیاهان

ارسال یک نظر