دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

خاک هایی با نیاز آبی کم

  |  دارالفنون   |  خاک هایی با نیاز آبی کم
خاک هایی با نیاز آبی کم

خاک هایی با نیاز آبی کم

خاک هایی با نیاز آبی کم

این نوشتار اشاره ای به خاک هایی با نیاز آبی کم و راه های تشخیص نیاز گیاه به آب دارد. در شرایط کم آبی، حذف برخی از گیاهان در فضای شهری و آپارتمانی به جهت مصرف آب بالا

تنها یک کوته اندیشی است. راه های بسیار منطقی برای داشتن تمام گیاهان با هر نیاز آبی (زیاد و کم) وجود دارد که راه های هوشمندانه برای در اختیار قرار دادن زمان دقیق آب به گیاهان آپارتمانی و اینکه ببینیم آب داخل یک گلدان کافی است، زیاد است و یا نیاز به آبیاری دوباره دارد یا خیر. نکات کلیدی زیر در این رابطه قابل توجه می باشد: همیشه تنها به سطح خاک گلدان یا سینی نشاء جهت ارزیابی نیاز آبی نبایستی توجه گردد.

راه تشخیص نیاز آبی گیاه

به وسیله یک تکه چوب از اطراف ساقه به عمق تقریبی ۵ سانتی متر حجم کمی از خاک را پس از ۲۴ ساعت از زمان آبیاری برداشته و در دست مشت نماییم.

– اگر حجم آب به حدی بود که بعد از مشت نمودن خاک، آب از لابه لای انگشتان دست خارج گشت مشخص می شود که رطوبت خاک بالا می باشد و هرگز نباید مجدد آبیاری نمود حتی اگر سطح خاک خشک بود. زیرا در این حالت منافذ هوا و شرایط تنفسی ریشه در خاک تقریبا از آب پر شده و آبیاری مجدد در این شرایط موجب ایستایی آب گشته و پوسیدگی ریشه و عفونت های خاکی را در پی خواهد داشت، که باعث زردی برگ گیاه و در نهایت تنش آبی و مرگ گیاه می گردد.
– اگر خاک مشت شده در دست پس از باز کردن دست به شکل چسبیده به هم در دست درآمد و با یک ضربه آرام انگشت باز شد، نشان از بهترین شرایط رطوبتی خاک یا همان رطوبت سهل الوصول بوده که علامتی بر عدم نیاز آبیاری می باشد.
– اگر خاک پس از مشت کردن در دستان شما فرم به هم چسبیده رابه خود نگرفت، گیاه به مرز پژمردگی موقت می رود و قطعا زمان آب دادن به گیاه است و بایستی سریع این کار تا قبل از رفتن گیاه به نقطه پژمردگی دائم انجام گردد.
– اگر گلدان های آپارتمانی و یا محل کار شما دارای زیر گلدان باشد می توان به راحتی از ارتفاع سطح آب در زیر گلدان به نیاز یا عدم نیاز آب پی برد.
– استفاده از پوکه های معدنی در لایه های مختلف خاکی با اهداف کاملا متفاوت در گلدان ها نیز از روش های بسیار کاربردی جهت افزایش تنفس ریشه و دور ماندن آن از عفونت های خاکزی و نیز افزایش جذب و نگهداری آب و طولانی تر کردن دوره آبیاری می باشد. البته در تعیین قرار گرفتن پوکه های معدنی با توجه به اندازه گلدان، نوع خاک و گیاه بایستی دقت فراوان گردد.
– کاستن نیاز آبی گیاه با استفاده از خاک هایی با نیاز آبی کم به راحتی مقدور می باشد و با حداقل آب می توان هر گیاهی را در اطراف خود داشته باشیم واز آن لذت ببریم، پس آب را به خاک بسپارید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی و بازدید از فضای سبز داخلی آپارتمان و محیط کار خود لطفا با دپارتمان فنی شرکت هنر طبیعت سگال هم اکنون در تماس باشید.

ارسال یک نظر