دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

کلید تحمل محصولات کشاورزی دربرابر خشکسالی در برگ های آنها

  |  دارالفنون   |  کلید تحمل محصولات کشاورزی دربرابر خشکسالی در برگ های آنها
کلید تحمل محصولات کشاورزی دربرابر خشکسالی در برگ های آنها

کلید تحمل محصولات کشاورزی دربرابر خشکسالی در برگ های آنهاکلید تحمل محصولات کشاورزی دربرابر خشکسالی در برگ های آنها

یکی از دانشمندان دانشگاه کارولینای جنوبی، سارا فیکینز، در حال مطالعه بر روی ( خشکسالی ) موم برگ ها در بستر تغییرات آب و هوایی بوده است که تیمی از پژوهشگران را برای تحقیق و بررسی در رابطه با چگونگی امکان مقاومت محصولات کشاورزی در برابر خشکسالی گرد هم آورد. این پژوهشگران به گزارش “ساینس دیلی” از دانشگاه A&M تگزاس دراین رابطه به تحقیق می پردازند. این پژوهش ها حاکی از آن است که کاشت و پرورش گیاهان در مناطق خشک و یا در شرایط آب و هوایی خشکسالی به لایه های ضخیم تر موم برگ بستگی دارد که گیاه بتواند در این شرایط از خود محافظت کند. در طی آزمایشات صورت گرفته، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که گندم های زمستانه در حال رشد، نوعی از گندم که برای محصولات مخمری استفاده می شود، در مناطق مرتفع و گرمتگزاس دارای موم محافظتی بیشتری هستند که از آن به عنوان سلاح دفاعی خود استفاده می کنند. نتایج به دست آمده، با آنچه دانشمندان در برگ های اکوسیستم های طبیعی مشاهده کرده اند تطابق پیدا می کند: آن هایی که در آب و هوای گرم زنده می مانند موم آن ها دارای غلظت بالاتری می باشد.
یکی از اعضای این تحقیق می گوید: ما امیدوار هستیم که ویژگی های گندم را بهتر بشناسیم و آن را برای تحمل گرما ( خشکسالی ) مقاوم تر کنیم. به این شیوه و با این تکنیک در مصرف آب نیز صرفه جویی خواهیم نمود.

گرما در مقابل شرایط مرطوب منظم

فیکینز که پیشتر گفته شده بود در رابطه با موم برگ‌ها در رسوبات مطالعه کرده، می گوید که تمامی گیاهان موم تولید می کنند، که این موم آب را پس می زند و از گیاهان در مقابل حشرات و عوامل طبیعی محافظت می کند. پژوهشگران این پروژه، برای این تحقیق، گندم های زمستانه را زمین های مختلف آزمایشی در مناطق متفاوتی از تگزاس کشت کردند. این مناطق شامل دشت های بلند آماریلو و یک منطقه کشاورزی که به عنوان باغستان زمستانه یووالد شناخته شده است، می شود. در هر یک از این مناطق، پژوهشگران ۱۰ مدل محصول، یا گونه های متفاوتی از گندم های زمستانه را که به طور منظم آبیاری می شدند کاشتند و آن ۱۰ رقم دیگر ۱۳ تا ۲۵ درصد کمتر آبیاری می شدند. این گروه موم برگ های هر کدام از قطعه زمین ها را با هم مقایسه کردند تا میزان مقاومت آن ها در برابر خشکسالی را بسنجند.
کلید تحمل محصولات کشاورزی دربرابر خشکسالی در برگ های آنهاقطعه زمینی که در منطقه باغستان زمستانه قرار داشت و قرار شده بود ۲۵ درصد کمتر آب دریافت کند، تنها ۱۳ درصد کمتر آب دریافت کرد. این اتفاق به آن علت رخ داد که بارش باران بیش از اندازه مورد انتظار بود. اما زمین مشابه در منطقه ی آماریلو که در بیشتر مناطق لم یزرع خود ۲۵ درصد کمتر آب دریافت کرده بود، ۵۰ درصد پارافین بیشتری در برگ های خود نسبت به سایر گونه های کشاورزی در سایر قطعه زمین ها تولید کرد، که این موضوع گیاه را در مقابل خشکی و خشکسالی مقاوم می سازد. فیکینز در این رابطه می گوید که ما در محدوده های مرتفع و خشک تر اثر قوی تری را شاهد بودیم. در این آزمایش ما شاهد آن بودیم که گیاهان خود را به خوبی با شرایط محیطی وفق می دهند و از برگ های خود مراقبت می کنند.

ارسال یک نظر