دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

ظرفیت نگهداری آب در خاک

  |  بستر کشت   |  پیت ماس   |  ظرفیت نگهداری آب در خاک
ظرفیت نگهداری آب در خاک

آب موجود در خاک

پیش از صحبت در رابطه با ظرفیت نگهداری آب در خاک ، کمی در رابطه با آب و ویژگی های آن صحبت خواهیم کردآب یک ماده شگفت انگیز است. آب را حلال جهانی می نامند زیرا بیشتر از هر مایع دیگری مواد را در خود حل می کند. آب یک منبع طبیعی تجدید پذیر است که در طبیعت به صورت جامد ، مایع و گاز وجود دارد. مولکولهای آن به هم چسبیده اند و به سایر سطوح نیز می چسبند. این امر نشان دهنده ی چگونگی توانایی آن ها برای رسیدن به بالای درختان بلند می باشد. آب از گرمای نهان زیادی برخوردار است، به این معنی که هنگام تغییر از حالت جامد به مایع و از مایع به گاز ، انرژی زیادی را آزاد می سازد، و هنگامی که از گاز به مایع و از مایع به جامد منتقل می شود ، انرژی زیادی را جذب می کند. باغبانان از مزایای این همه ویژگی های آب بهره می برد.

ظرفیت نگهداری آب در خاک

توانایی خاک در نگه داشتن آب در خود را ظرفیت نگهداری آب در خاک می گویند. خاک های رسی از ظرفیت نگهداری آب بالایی برخوردار هستند، در حالی که خاک های ماسه ای از ظرفیت نگهداری آب کمی برخوردار هستند. از آنجا که فضای منافذ یک خاک در اثر باران شدید یا آبیاری پر از آب می شود، خاک اشباع می شود، سپس، به تدریج آب به سمت پایین تخلیه می شود که به مقدار آب باقیمانده در خاک در مقابل نیروی گرانش، ظرفیت مزرعه (ظرفیت نگهداری آب توسط خاک) گفته می شود. خاک های رسی بسیار کندتر از خاک های ماسه ای از آب تخلیه می شوند. خاکهای لومی (Loam) 2-3 روز پس از بارندگی شدید یا آبیاری به ظرفیت مزرعه خود می رسند. اگر آب بیشتری اضافه نشود ، خاک همچنان خشک می شود، گیاهان مقداری از آب را جذب می کنند و مقداری از آب در خاک به سمت بالا حرکت می کند و از سطح خاک تبخیر می شود. سرانجام، ممکن است یک خاک به اندازه کافی خشک شود تا به درصد پژمردگی دائمی خود برسد، نقطه ای که گیاه به شدت پژمرده می شود و نمی تواند بهبود یابد. در این مرحله ، آب موجود (آبی که در دسترس گیاه است) از بین می رود و تنها آبی که در خاک باقی می ماند آنقدر محکم به ذرات خاک وصل می شود که گیاهان قادر به دسترسی به آن نیستند. درک ظرفیت نگه داشتن آب توسط خاک بسیار مهم است از آن لحاظ بتوانیم از روشهای مناسب آبیاری استفاده کنیم. آبیاری یک خاک رسی سنگین و یک خاک ماسه ای به یک روش مشترک می تواند نتایج بسیار متفاوتی را به دنبال داشته باشد.

ظرفیت نگهداری آب در خاک

بهترین و مناسب ترین خاک برای کشاورزی و باغبانی پیت ماس می باشد. پیت ماسی که درصد بالاتری از پیت سفید را در خود داشته باشد. این نوع پیت ماس مرغوب تر است و علاوه بر ظرفیت نگهداری مناسب آب، ظرفیت نگهداری هوای مناسبی نیز دارا می باشد.

 

ارسال یک نظر