دسته‌ بندی محصولات
راه‌ های ارتباط با ما

22655870-72 - (21) 98+

تهران، زعفرانیه، مقدس اردبیلی، بین میدان الف و خیابان ب، پلاک 142

شنبه تا چهارشنبه (8 صبح - 5 عصر)

بالا
title

علف های هرز – کنترل علف های هرز در کشاورزی ارگانیک

  |  دارالفنون   |  علف های هرز – کنترل علف های هرز در کشاورزی ارگانیک
علف های هرز - کنترل علف های هرز در کشاورزی ارگانیک

کنترل علف های هرز در کشاورزی ارگانیک

علف های هرز و نقش رقابتی آن ها در رشد با گیاهان، از دیر باز دغدغه ی کشاورزان به شمار می رفته است. علف هرز با مصرف مواد مغذی موجود در خاک، مانع رسیدن مقدار مکفی از این مواد به گیاه اصلی شده و رشد آن را دچار اختلال می کند. از جمله راه های کارآمد برای مبارزه با این مزاحمان، علف کش ها هستند که علاوه بر هزینه ی بالایی که برای کشاورزان در پی دارد، اثرات زیست محیطی مخربی از خود به جای می گذارد. جایگزین این راه، روش های کنترل بیولوژیکی و زراعی می باشد که هیچ یک از آن ها به تنهایی موثر نخواهد بود و باید از چندین روش برای نابودی علف های هرز استفاده کرد. انتخاب این روش ها باید با توجه به شرایط منطقه صورت گیرد تا نیاز به علف کش ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

علف های هرز - کنترل علف های هرز در کشاورزی ارگانیکروش های کنترل به شیوه ای ارگانیک

 1. تناوب زراعی شاکله ی اصلی کنترل علف های هرز به شیوه ای ارگانیک، استفاده از تناوب زراعی می باشد. این روش مشکل تداخل ناشی از این علف ها را حل نخواهد کرد اما می توان با این شیوه گسترش آن ها و ترکیب گونه ها را تحت کنترل گرفت.

 2. استفاده از گیاهان پوششی  در زمینی که شخم زده نشده و یک لایه مالچ بر روی آن است، گیاهان زراعی را می کارند. این مالچ حاصل از گیاه پیشین می باشد که توسط علف کش های عمومی خشک شده اند و یا باقی مانده ی برداشت محصول پیشین زمین می باشد.

 3. مصرف عوامل بیماری زا و حشرات آفت علف هرز از این حشرات برای کنترل علف های هرز استفاده می شود که با توجه به کارآمدی این روش، تاکنون زیاد مورد توجه قرار نگرفته است.

 4. به کاربردن روش های ویژه ی شخم و اشعه افکن استفاده ی این روش ها در زمان مناسب می تواند نقش به سزایی در کنترل این مورد داشته باشد.

 

ارسال یک نظر